Artykuły

Jedno wesele, jeden pogrzeb

Jutro premiera w Teatrze Horzycy. Zobaczymy "Zimowe ceremonie" Hanocha Levina w inscenizacji Iwony Kempy. Sztuka w oryginale nosi tytuł "Zimowy pogrzeb, burleska w ośmiu odsłonach". - Już to zestawienie - pogrzeb i burleska - zapowiada to, co dla Levina bardzo charakterystyczne. Pomieszanie śmiechu i płaczu, trwogi i niemal kabaretowych żartów, fizjologii i wzniosłych marzeń. Levin o śmierci i naszym lęku przed nią mówi językiem absurdalnej, niemal surrealistycznej błazenady. To coś, co w naszej kulturze i mentalności może ciągle budzić zadziwienie i niepokój - opowiada Iwona Kempa.

Spektakl opowiada o dwóch ceremoniach - o ślubie i pogrzebie, które odbywają się jednego dnia w jednej rodzinie. - Ci, którzy za wszelką cenę walczą o pierwszeństwo ślubu przed pogrzebem, rozpoczynają szaloną ucieczkę przed wiadomością o śmierci. Nic nie wiedzieć, nic nie słyszeć, uciec przed śmiercią jak najdalej, ocalić ślub to ocalić życie, własne tęsknoty, marzenia, wiarę w nieśmiertelność. Zaprzeczyć śmierci, oszukać ją, wykiwać, przechytrzyć. Udawać, że jej nie ma - tłumaczy reżyserka.

Kempa po raz drugi zajęła się dramatem izraelskiego pisarza. Jej "Pakujemy manatki" zdobyło kilka prestiżowych nagród na krajowych festiwalach teatralnych. Na polskich scenach pojawiły się jeszcze tylko dwie realizacje na podstawie tekstów Levina: "Requiem" w gościnnym spektaklu Teatru Cameri i "Krum" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Starym w Krakowie.

W spektaklu wystąpią: Karina Krzywicka, Ewa Pietras, Matylda Podfilipska, Mirosława Sobik, Jolanta Teska, Jarosław Felczykowski, Radosław Garncarek, Łukasz Ignasiński, Paweł Kowalski, Sławomir Maciejewski, Tomasz Mycan, Niko Niakas, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Grzegorz Woś. Scenografię i kostiumy przygotowała Anna Sekuła, Bartosz Chajdecki opracował zaś muzykę.

HANOCH LEVIN

Przyszedł na świat w 1943 r. w rodzinie imigrantów z Polski. Wychowywał się w tradycyjnym religijnym domu w dzielnicy Neve Sza'anan, w Tel Awiwie. Kiedy był w szkole średniej, zmarł jego ojciec i Hanoch był zmuszony podjąć pracę zarobkową. Przeniósł się do szkoły dla młodzieży pracującej, gdzie wstąpił do kółka teatralnego. Po odbyciu służby wojskowej studiował filozofię i literaturę hebrajską na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

W czasie studiów współpracował z pismem "Dorban". W 1967 r. wiersz Hanocha Lewina "Poranne błogosławieństwo" został przyjęty z wielkim uznaniem przez literackie kręgi w Izraelu. Z początkiem lat 70. zaczął publikować regularnie - opowiadania i wiersze - w piśmie "Wykrzyknik". W 1968 r. rozpoczął swoją karierę dramatopisarską kabaretem satyrycznym "ja, ty i następna wojna". Zmarł w 1999 r.

Premiera odbędzie się w sobotę o godz. 19 na dużej scenie Teatru Horzycy na pl. Teatralnym 1. Bilety kosztują: 25 i 16 zł (ulgowy). Więcej informacji: www.teatr. torun.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji