Artykuły

Warszawa. Osiemdziesiątka Ignacego Gogolewskiego

Rolą Kardynała Mazarina świętował w poniedziałek osiemdziesiąte urodziny Ignacy Gogolewski. Spektakl "Diabeł w purpurze", w którym grał tytułową rolę, ściągnął do warszawskiej Sceny Prezentacje tłumy.

Na widowni zasiadło wielu wybitnych artystów. Byli przyjaciele, koledzy i koleżanki z teatrów, w których grywał jubilat. Przed wejściem do teatru córka artysty wręczała gościom znaczki z popiersiem Gogolewskiego jako Mazarina. Czytaj rozmowę z Ignacym Gogolewskim

Spektakl zakończył się owacją na stojąco. Romuald Szejd reżyser i twórca Sceny Prezentacje przyznał, że kiedy zobaczył sztukę Antoine Raulta w Paryżu, bardzo zależało mu, by w polskiej premierze wystąpił właśnie Gogolewski.

Po zakończeniu przedstawienia odczytano listy gratulacyjne od Bogdana Zdrojewskiego, szefa resortu kultury. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz w wystosowanym piśmie, przypomniała wszystkie warszawskie sceny, na których grał jubilat.

W imieniu zespołu Teatru Polskiego, z którym Gogolewski związany był najdłużej, najserdeczniejsze życzenia złożył obecny dyrektor Andrzej Seweryn. Przypomniał też, że właśnie w Polskim młody Gogolewski zagrał m.in. pierwszego po wojnie Gustawa-Konrada w mickiewiczowskich "Dziadach".

Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP podziękował za wielki wkład jubilata w rozwój tej organizacji aktorskiej. O swoim podziwie dla kunsztu aktorskiego bohatera wieczoru zapewniali też m.in. Jan Englert i Krzysztof Torończyk oraz Daniel Olbrychski.

Niewielka Scena Prezentacje szybko zapełniła się kwiatami. Piękny bukiet białych róż, Gogolewski przekazał na ręce szczerze wzruszonej Danuty Szaflarskiej.

Wśród gości znaleźli się też m.in. Emilia Krakowska, Grażyna Barszczewska, Katarzyna Łaniewska, Damian Damięcki, Roman Kłosowski. Wnuk jubilata wręczył dziadkowi kilkulitrową butelkę szampana.

Świat muzyki reprezentowali Grażyna Brodzińska, Joanna Rawik, Jerzy Połomski.

W spektaklu "Diabeł w purpurze" Ignacemu Gogolewskiemu towarzyszyli Maria Ciunelis, Matylda Damięcka, Henryk Łapiński, Marek Włodarczyk i Bartosz Martyna.

Następne, jubileuszowe prezentacje przewidziane są w Teatrze Śląskim w Katowicach, Teatrze Osterwy w Lublinie, którymi niegdyś kierował Ignacy Gogolewski.

Ostatni pokaz planowany jest jesienią w Pałacu w Radziejowicach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji