Artykuły

Kraj. Dobiegają końca zmagania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Komisja Selekcyjna - zespół ekspertów, który wyłoni zdobywcę tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - rozpoczęła w poniedziałek wizytacje pięciu polskich miast biorących udział w finałowym etapie zmagań. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 21 czerwca.

Podczas składania wizyt w poszczególnych miastach Komisja Selekcyjna będzie weryfikować informacje podane przez kandydatów do tytułu w konkursowych aplikacjach. Oceni również, jakie są możliwości realizacji programu kulturalnego opracowanego przez uczestników rywalizacji.

W poniedziałek Komisja Selekcyjna rozpoczęła wizytację od Lublina. W czasie kolejnych czterech dni zespół ekspertów odwiedzi: Warszawę, Katowice, Wrocław i w piątek Gdańsk - poinformowano PAP w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizatora konkursu w Polsce. Wizyty ekspertów w każdym mieście będą trwały ok. dziewięciu godzin.

Rywalizujące o tytuł polskie miasta odwiedza czterech przedstawicieli Komisji Selekcyjnej. W skład delegacji wchodzą: Constantin Chiriac z Rumunii, Andreas Wiesand z Niemiec oraz Joanna Kiliszek i Jacek Purchla z Polski. Towarzyszą im jako obserwatorzy: dwaj przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jeden przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Komisja Selekcyjna w pełnym składzie liczy 13 osób: sześciu przedstawicieli z Polski i siedmiu z Unii Europejskiej.

Trasę wizyty Komisji Selekcyjnej układa samodzielnie każde miasto - poinformował PAP dyrektor artystyczny starań Warszawy o tytuł ESK 2016, Grzegorz Piątek. Jak podkreślił, choć w czasie wizytacji kandydaci do tytułu będą prezentować te miejsca, które są związane z programem kulturalnym przedstawionym w dokumencie aplikacyjnym, członkowie komisji będą mogli zażyczyć sobie specjalny punkt w programie. - Po to ta wizyta jest - żeby zaskoczyć organizatorów i zweryfikować jak najwięcej - mówił Piątek.

Zarówno szczegóły trasy, jak i treść dokumentów aplikacyjnych kandydaci trzymają w tajemnicy.

W skład Komisji Selekcyjnej wchodzi sześciu przedstawicieli z Polski i siedmiu z Unii Europejskiej. Ogłoszenie wyników rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 nastąpi 21 czerwca w Warszawie, po finałowej prezentacji miast przed zespołem ekspertów.

Po ogłoszeniu zwycięzcy, minister kultury przekaże wynik konkursu instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję, po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego i zaleceniach Komisji Europejskiej, podejmie Rada UE w drugim kwartale 2012 roku.

Miasto, które uzyska tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, otrzyma Nagrodę im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 mln euro. Pieniądze te mają pomóc zwycięzcy rozwinąć ofertę kulturalną tak, by mogło przyciągnąć międzynarodową publiczność.

Konkurs składa się z dwóch etapów: selekcji wstępnej, służącej wyłonieniu kilku miast, oraz końcowej, której wynikiem jest wskazanie zwycięzcy. W Polsce w pierwszym etapie starań o tytuł stolicy kultury wzięło udział 11 miast.

W 2011 roku Europejskimi Stolicami Kultury są Turku w Finlandii i Tallin w Estonii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji