Artykuły

Mieszkanko Zojki

Cały świat dobrze zna "Mistrza i Małgorzatę" - powieść Michała Afanasijewicza Bułhakowa. Twórczością mistrza fantazji, miłośnika konfabulacji i nieprawdopodobnych zmyśleń, zainteresował się ostatnio Teatr Dramatyczny w Elblągu. Wystawiono tu sztukę Bułhakowa "Mieszkanko Zojki".

W trosce o oddanie kolorytu tego widowiska, JERZY SOPOĆKO, dyrektor artystyczny TD, powierzył jego realizację... Rosjanom. Zaproszeni zostali do Elbląga twórcy teatru z Sowietska: reżyser Piotr D. Szumiejko, scenograf Siergiej N. Garjański i kostiumolog, Janina B. Boudien. Premiera, gorąco oklaskiwana przez widzów, świadczyła, iż był to wybór trafny, gdyż spotkanie publiczności z Bułhakowem zostało nasycone prawdziwie rosyjskim duchem, sposobem widzenia świata, wartościami, wywodzącymi się z rosyjskiej szkoły teatru.

Wystawiana w Elblągu sztuka napisana została 64 lata temu. Bułhakow wskazywał w didaskaliach, iż widzowi "powinno zostać wrażenie, że mieszkanko Zojki, przez które przemknęli dziwni ludzie i w którym miały miejsce kuszące i krwawe wydarzenia - pogrążyło się we śnie. Wszystko to nagle zniknęło". Autorom widowiska, m.in. licznemu, bardzo dobrze grającemu zespołowi aktorskiemu z Elbląga, istotnie udało się uzyskać taki efekt. Nie zniknęły jednak pewne problemy, poruszane przez scenicznych bohaterów, bo oto nadal, jak w czasach Nowej Polityki Ekonomicznej mówi się wciąż wiele o gospodarce. Wówczas pisano: "Trwa dzika walka o byt i przystosowanie do nowych warunków życia, przed nami zapalczywa konkurencja, bieganina, wykazywanie inicjatyw". Czy to naprawdę znamienne tylko dla dawnej Moskwy? Bohaterowie sztuki - mali, ale sympatyczni ludzie, uwikłani w procesy historyczne - marzą o emigracji. Dla wyjazdu wikłają sią w różne kombinacje, "szemrane" interesy, otwierają nawet dość szczególny, salon krawiecki, za którego szyldem kryje się... dom publiczny.

Wiele wątków tej sztuki budzi śmiech, ale i refleksję. Naprawdę warto obejrzeć tę sceniczną mieszankę polskiej szkoły aktorstwa i radzieckiej szkoły inscenizatorskiego myślenia!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji