Artykuły

Zarząd zadowolony z działalności Koniny

Na uwagę zasługuje fakt, że propozycje teatru odzwierciedlają aktualne trendy współczesnego teatru polskiego i europejskiego, kierowane są także do różnych środowisk, proponując zarówno spektakle nowoczesne i awangardowe, jak i przedstawienia tzw. środka i lekkie komedie - informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Zarząd województwa opolskiego zwrócił się do ministra kultury o zgodę na ponowne powołanie Tomasza Koniny na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Jana Kochanowskiego bez przeprowadzenia konkursu.

Umowa z Koniną wygasa 30 września.

- Przed podjęciem tej decyzji Zarząd zapoznał się ze szczegółową informacją na temat działalności Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu podczas dyrekcji Tomasza Koniny, zwłaszcza zaś z realizacją koncepcji programowej, jaką Tomasz Konina przedstawił podczas konkursu - dyrektor zapowiadał m.in. rozszerzenie oferty programowej i przyciągniecie nowej publiczności, wyjście z teatrem poza mury budynku, współpracę z innymi instytucjami kultury, prowadzenie edukacji teatralnej, nawiązanie artystycznej współpracy międzynarodowej, działania promocyjne - informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Dalej w swoim komunikacie pisze: Wynikające z tych zapowiedzi nowe inicjatywy Tomasza Koniny w czasie, gdy szefował Teatrowi J. Kochanowskiego to m.in. prezentacje plenerowe przedstawień w czasie konfrontacji teatralnych, wprowadzenie cyklu "Kino w teatrze" wspólnie ze Stowarzyszeniem Opolskie Lamy, organizacja festiwalu INTER OPOLE w latach 2008 i 2009, udział aktorów teatru w akcji czytania bajek dzieciom w galerii handlowej Solaris, powołanie Rady Honorowych Patronów Teatru w której znaleźli się m.in. Agnieszka Holland, Wojciech Kilar, Stanisław Radwan, Mariusz Treliński i Olga Tokarczuk; zaproszenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora do udziału w konfrontacjach teatralnych, realizacja programu edukacyjn ego "Pasaże teatralne", uruchomienie stałych zajęć teatralnych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych; nawiązanie współpracy z teatrami z Niemiec i Francji, zaproszenie do współpracy przez Teatr Narodowy w Kijowie, nawiązanie współpracy ze znaczącymi reżyserami teatralnymi młodego pokolenia, wydawanie w ramach akcji promocyjnej "Trybuny Teatralnej", prowadzenie szerokiej promocji w internecie (m.in. newsletter, Kochanowski TV, forum).

Należy także podkreślić, że w okresie od roku 2006 do 2010 wzrosła także frekwencja w teatrze - w roku 2006 wynosiła 33 891 osób, zaś w 2010 - 40 262 osoby. Przez ten czas Teatr zachowywał płynność finansową.

Teatr w tym czasie uzyskał także kilka znaczących dla całego środowiska teatralnego w kraju nagród - m.in. nagrody na Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska, nagroda główna I Koszalińskich Konfrontacji Młodych, nagroda na krakowskim festiwalu "Boska Komedia' czy nagroda Złotego Yoricka za najlepszą inscenizację szekspirowską w Polsce w 2010 r.

Podczas dyrekcji Tomasza Koniny zrealizowano 24 premiery, które spotykały się z bardzo różnymi recenzjami - od bardzo pochlebnych po sceptyczne. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że propozycje teatru odzwierciedlają aktualne trendy współczesnego teatru polskiego i europejskiego, kierowane są także do różnych środowisk, proponując zarówno spektakle nowoczesne i awangardowe, jak i przedstawienia tzw. środka i lekkie komedie.

Wcześniej Zarząd Województwa korzystał już z takiego rozwiązania, kiedy kończyła się pierwsza umowa dyrektorowi Bartoszowi Zaczykiewiczowi. Wtedy także przedłużono powołanie dyrektora Bartosza Zaczykiewicza za zgodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji