Artykuły

Kraków-Berlin Xprs zatrzyma się w Zabrzu

11 czerwca 2011r. o godz. 9.38 pociąg KRAKÓW-BERLIN wjedzie za zabrzański dworzec, gdzie przeprowadzona zostanie akcja happeningowa odwołująca się do historycznej wizyty Charlesa de Gaulle'a w Zabrzu (9.09.1967r.).

11 czerwca br o godz. 7.30 z krakowskiego dworca odjeżdża międzynarodowy pociąg do Berlina przez Katowice/Kattowitz, Zabrze, Gliwice/Gleiwitz, Kedzierzyn Koźle/Kandrzin-Cosel, Opole/Oppeln, Wroclaw/Breslau, Legnicę/Liegnitz, Chojnów /Haynau, Bolesławiec/Bunzlau, Węgliniec/Kohlfurt, Żary/Sorau, Forst, Cottbus. Przemierza szczególną przestrzeń: to trasa aż ciężka od symbolicznych znaczeń. Linią wschód-zachód poruszali się więźniowie obozów koncentracyjnych, Niemcy wyjeżdżający na Zachód, Ukraińcy przesiedlani w czasie akcji "Wisła", repatrianci ze Lwowa. Od kilku lat pociąg stał się pasem transmisyjnym dla nowej polskiej emigracji. Równie symboliczny jest pejzaż, który widać za oknem. Na polskim odcinku pociąg przejeżdża przez fascynujący i melancholijny świat polskiej modernizacji. Z okien widać zarówno ludzi zbierających węgiel z torów czy zamknięte kopalnie, ale też nowe centra handlowe, wyremontowane drogi i stacje kolejowe. Ta przestrzeń wydaje się idealną do zbudowania widowiska, w którym zostałyby pokazane sploty historii polsko-niemieckiej, ślady tragicznych doświadczeń, obustronne kompleksy, nadzieje, próby przełamywania uprzedzeń. Polsko-niemiecki zespół przygotowujący projekt z ramienia Teatru im. Maksyma Gorkiego i Narodowego Starego Teatru rozpoczął zbieranie materiałów, które staną się podstawą pracy dla reżysera, aktorów i partnerów projektu. Celem tej pracy będzie stworzenie swego rodzaju topografii pomiędzy Krakowem i Berlinem, prezentującej, poprzez artystyczną refleksję, zjawiska kulturalne, historyczne, demograficzne i lokalne. Pod kierunkiem reżysera i dyrektora Teatru im. Maksyma Gorkiego Armina Petrasa efekty tej pracy przełożone zostaną na działania teatralne, które przeprowadzą, podczas przejazdu pociągu EC "Wawel" z Krakowa do Berlina, zarówno aktorzy obu teatrów, jak i zaproszeni do udziału w projekcie partnerzy lokalni. 11 czerwca - kilka dni przed dniem jubileuszu podpisania traktatu pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy - wyruszy ten wyjątkowy pociąg w swoją niezwykłą podróż. Spektakl składał się będzie z dwóch płaszczyzn: akcje w pociągu i poza nim; na stacjach, dworcach i peronach miast, przez które przejeżdża Eurocity oraz w niektórych, wybranych punktach na trasie jego przejazdu.

Do wspólnej realizacji projektu o charakterze performatywnym, wchodzącego w przestrzeń publiczną i będącego próbą zmierzenia się z polsko-niemiecką przeszłością i przyszłością zaproszony został również Teatr Nowy w Zabrzu.

11 czerwca 2011r. o godz. 9.38 pociąg KRAKÓW-BERLIN wjedzie za zabrzański dworzec, gdzie przeprowadzona zostanie akcja happeningowa odwołująca się do historycznej wizyty Carlesa de Gaulle'a w Zabrzu (9.09.1967r.).

Udział biorą: Jolanta Niestrój-Malisz, Renata Spinek, Anna Konieczna, Zbigniew Stryj, Robert Lubawy, Marian Wiśniewski, Grzegorz Cinkowski, Szymon Wiechoczek, Paweł Janicki, Aleksandra Stryj, Grzegorz Jurczyk, Paweł Jurczyk oraz Orkiestra Dęta KWK "Makoszowy" (Dyryguje Henryk Mandrysz).

Reżyseria: Zbigniew Stryj

Przedstawiciele wszystkich uczestniczących w spektaklu grup będą miały możliwość wsiadania i wysiadania na kolejnej stacji i współtworzenia lub komentowania akcji dziejących się w pociągu.

Serdecznie zapraszamy!!!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji