Artykuły

Olsztyn. Coraz bliżej Alei Gwiazd i Wolnych Ptaków Sztuki

Wokół pomnika Stefana Jaracza, naprzeciwko Teatru, powstaje Aleja Gwiazd. W taki sposób honorujemy najwybitniejsze postaci olsztyńskiej sztuki. Odsłona odbędzie się 18 czerwca, o godz. 12:00.

Aleja wzbogacona zostanie o areopag Wolnych Ptaków Sztuki - rzeźby autorstwa Adama Myjaka, uświetniające wybitne osobowości ze świata teatru, muzyki,literatury i sztuk plastycznych. To nasz ochoczo spłacany dług wdzięczności wobec ludzi, których talent nie poddaje się ani kaprysom czasu, ani koniunkturalnym podszeptom mód.

Rzeźbami Wolnych Ptaków Sztuki uhonorujemy:

Stefana Burczyka - mistrza i nauczyciela wielu pokoleń aktorskich, który na swoim koncie ma wiele niezapomnianych ról i jest znany widzom w całym kraju. Był odtwórcą Seneki w "Quo vadis", w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, wcielił się w postać Papieża we włoskim filmie o Janie Pawle II. Do dzisiaj jego teatralne kreacje Papkina, Rejenta i Dyndalskiego w "Zemście" Fredry, Sieriebriakowa w "Wujaszku Wani" czy Eugeniusza w "Tangu" Mrożka należą do niedoścignionych wzorców sztuki aktorskiej. Jest prawdziwym ambasadorem olsztyńskiej kultury, cenionym przez największych reżyserów współczesnego kina i teatru.

Bohdana Głuszczaka - twórcę określanego mianem "artystycznego

zjawiska", rozpoznawalnego w całym kraju i poza jego granicami; wieloletniego reżysera i dyrektora zespołu Pantomimy Olsztyńskiej, z którą zrealizował m.in. słynne do dzisiaj spektakle: "Apokalipsę wg Świętego Jana Ewangelisty" do muzyki Krzysztofa Pendereckiego, "Kaprysy" wg rysunków i sztychów Goyi, "Szopkę polską", "Galateę" i "Polskie Requiem". Przy realizacji "Galatei" namówił do współpracy m.in. Czesława Niemena. Działalność Pantominy Olsztyńskiej pod wodzą Bohdana Głuszczaka została nagrodzona na Festiwalu w Cannes.

Hannę Skarżankę - artystkę, która sceniczną "przygodę" rozpoczęła jeszcze w przedwojennych teatrach; w 1945 związała

się z olsztyńskim Teatrem im. Stefana Jaracza, stanowiąc jedną z ważniejszych postaci legendarnego pionierskiego zespołu. Jej najwybitniejszą kreacją była tytułowa rola w "Damie kameliowej" z 1946 roku. Aktorka nie stroniła również od repertuaru komediowego - jej udział w spektaklu "Gwiazdor i kinomanki" spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki teatralnej i publiczności.

Artura Steranko - aktora pięciokrotnie wyróżnianego nagrodą w plebiscycie "Teatralna Kreacja Roku" i coraz odważniej odkrywanego przez świat filmu i telewizji. Wystąpił m.in. w "Moim Nikiforze" K. Krauzego oraz w telewizyjnym spektaklu "Piękna pani Seidenman" J. Kijowskiego. Zwieńczeniem dotychczasowej "przygody filmowej" stało się dzieło Jerzego Skolimowskiego "Cztery noce z Anną", w którym Artur Steranko wcielił się w główną rolę Leona Okrasy. Obraz przyjęto entuzjastycznie na Festiwalu Filmowym w Cannes w roku 2008, zaś sam aktor został okrzyknięty odkryciem francuskiego przeglądu światowego kina.

Eugenię Śnieżko-Szafnaglową [na zdjęciu]- legendarną postać olsztyńskiego Teatru Jaracza, o niezwykle szerokim, genialnym wręcz emploi aktorskim; współtwórczynię największych sukcesów Teatru i mistrzynię poetyckiego monologu. Do annałów sztuki scenicznej przeszła

rolą Gospodyni w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, tytułową

postacią Wassy Żeleznowej Maksyma Gorkiego i Dulskiej w pierwszym przedstawieniu Teatru Jaracza. To postać, której życie zawodowe stało się założycielskim mitem dla wielu młodych aktorek w kolejnych latach działalności olsztyńskiej sceny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji