Artykuły

Kraków. Artystyczny pociąg do Berlina

Narodowy Stary Teatr w Krakowie i Maxim Gorki Theater Berlin łączy od kilku lat współpraca i wymiana artystyczna. 11 czerwca 2011 roku planują one wspólną realizację projektu KRAKÓW-BERLIN XPRS o charakterze performatywnym, wchodzącego w przestrzeń publiczną i będącego próbą zmierzenia się z polsko-niemiecką przeszłością i przyszłością.

KRAKÓW-BERLIN XPRS będzie teatralną interwencją w pociągu i na jego trasie przejazdu łączącej oba miasta.

W tym dniu o godzinie 7.30 ze stacji Kraków Główny wyruszy do stolicy Niemiec specjalny skład, w którym przez kolejne godziny podróży widzowie będą świadkami i uczestnikami działań na styku teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Wykorzystując polsko-śląsko-niemieckie historie, związane z miejscami, przez które przejeżdża pociąg, twórcy przygotują jednorazowe i wyjątkowe wydarzenie artystyczne.

Akcje teatralne, performance na dworcach, stacjach i peronach miast, specjalne koncerty, monologi, instalacje artystyczne i dźwiękowe, prapremierowe teksty, happeningi, projekcje filmowe i animacje plus wiele innych atrakcji i niespodzianek czeka na podróżnych pociągu IC Wawel, który przemianowany zostanie na KRAKÓW - BERLIN XPRS.

Do projektu KRAKÓW - BERLIN XPRS zostali zaproszeni młodzi artyści - aktorzy związani z oboma teatrami, filmowcy, dramaturdzy, autorzy tekstów. Ich zadaniem będzie przygotowanie projektów / etiud / happeningów / akcji, dla których scenerię stanowić będzie przestrzeń prawdziwego pociągu łączącego oba miasta, a także - wybrane dworce w miejscowościach, przez które ten pociąg przejeżdża. Działania, o których mowa, zostaną zaprezentowane zarówno podczas realnej teatralnej podróży pociągiem z Berlina do Krakowa (we współpracy z koleją, co umożliwi to transgraniczne wydarzenie teatralne), jak i w plenerach obu miast: Krakowa i Berlina.

***

Kierownictwo artystyczne: Armin Petras

Pomysł i koncepcja projektu: Renata Kopyto

Współpraca koncepcyjna i teksty: Michał Olszewski, Joanna Oparek

Reżyseria: Iwona Jera

Współpraca: Karoline Bierner (Żary), Szymon Wróblewski (Opole, Wrocław), Wojciech Nowicki, Stanisław Mancewicz (show kulinarny), Armin Petras, Thomas Urban (teksty), dr Małgorzata Radkiewicz (program filmowy)

Dekoracje: Natascha von Steiger

Wideo i dźwięk: Mareike Trillhaas

Muzycy: Jakub Miarczyński, Michał Sarapata, Karol Jagieła

Opracowanie graficzne materiałów: Katja Strempel

Dramaturgia: Carmen Wolfram

Kierownictwo produkcji: Renata Kopyto, Katrin Müller

Współpraca produkcyjna: Maja Thiesen, Kinga Głowacka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji