Artykuły

Warszawa. Dwustulecie Akademii Teatralnej

4 czerwca 1811 r. odbyła się inauguracja Szkoły Dramatycznej, poprzedniczki dzisiejszej Akademii Teatralnej. Z tej okazji w sobotę przygotowano specjalny festyn.

Jak opowiadała na konferencji prasowej prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyk teatru, Wojciech Bogusławski założył szkołę, ponieważ potrzebował nowych artystów do prowadzonego przez siebie Teatru Narodowego. Przyjmowano do niej "panienki", które miały nie mniej niż 14 i nie więcej niż 17 lat, oraz "młodzieńców" między 16. a 19. rokiem życia. Musieli mieć ukończone trzy klasy szkoły powszechnej, chociaż trochę znać języki obce i wykazywać się predyspozycjami scenicznymi: mieć mocny głos, "prosty skład ciała", "czerstwość twarzy". Uczono historii, moralności, literatury, na drugim roku - przedmiotów sztuki dramatycznej.

Inauguracja odbyła się w salach redutowych Teatru Narodowego. Zajęcia odbywały się w salach klasztoru Ojców Pijarów, więc prawdopodobnie na terenie dzisiejszej Akademii i szkolnego Teatru Collegium Nobilium.

Pierwszym etapem obchodów była konferencja naukowa poświęcona aktorstwu, drugim jest sobotnia całodniowa impreza.

- O jakości szkoły świadczą jej absolwenci - mówił podczas konferencji obecny rektor AT Andrzej Strzelecki. Dlatego właśnie gwoździem programu jest wielki koncert absolwentów. Wystąpią m.in.: Jerzy Połomski, Marian Opania, Stanisława Celińska, Wiktor Zborowski, Krystyna Janda, Ewa Konstancja Bułhak, Marcin Mroziński, Wiktoria Gorodecka - początek o godz. 13.30.

Możemy także wybrać się na zwiedzanie AT z przewodnikiem (jednym ze studentów, od godz. 14) czy na mecz piłki nożnej "Krakowiacy kontra Górale" - studenci przebiorą się za bohaterów utworu Wojciecha Bogusławskiego "Krakowiacy i Górale" i w tej stylizacji odegrają mecz (godz. 15.30, boisko przy Akademii). Wygrana drużyna otrzyma nagrodę specjalną rektora. W przerwie meczu odbędzie się pokaz szermierki w wykonaniu studentów.

Ci, którzy zainteresowani są tym, jak na co dzień wygląda życie w Akademii, powinni wybrać się na projekcję serialu "Akademia", który studenci nakręcili razem z TVP Kultura (godz. 15.30, Teatr Collegium Nobilium).

Przygotowano także atrakcje dla dzieci. W bufecie szkoły odbędzie się spektakl "Guzik" w wykonaniu studentów lalkarstwa.

Będzie można także kupić książkę Barbary Osterloff o Aleksandrze Zelwerowiczu, jednym z najważniejszych pedagogów w historii Akademii (od 13.30).

W sali Teatru Collegium Nobilium odbędzie się odsłonięcie rzeźby upamiętniającej Zbigniewa Zapasiewicza, który przez 50 lat wykładał w Akademii.

Wieczorem studenci Wydziału Aktorskiego, którzy w tym roku opuszczają progi szkoły, pokażą spektakle dyplomowe. Będziemy mogli zobaczyć m.in. "Panny z Wilka" czy "Braci Karamazow".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji