Artykuły

Wrocław. Różewicz - rozrzucanie i zbieranie poety

We wtorek we Wrocławskim Teatrze Współczesnym rusza projekt "Różewicz rozrzucony". Przez pięć dni publiczność zobaczy sześć realizacji dramatów poety. Prezentację zwieńczy debata poświęcona jego twórczości.

Ten projekt miał już swoją nieco skromniejszą premierę w Krakowie - 28 i 29 maja Wrocławski Teatr Współczesny zaprezentował tam swoje produkcje: "Kartotekę" w reżyserii Michała Zadary i "Białe małżeństwo" w reżyserii Krystyny Meissner.

Przedtem te spektakle mogła obejrzeć publiczność w Łodzi. To nie koniec wojaży Różewiczowskich dramatów - 14 czerwca "Kartoteka" zostanie pokazana w Radomsku, rodzinnym mieście artysty, jako prolog do "Różewicz Open Festiwal".

Oba spektakle zagoszczą w grudniu na stołecznej scenie Teatru Narodowego.

Tymczasem już od wtorku będą je mogli oglądać wrocławianie. Tutaj festiwal twórczości Różewicza nabierze największego rozmachu. Rozpocznie się transmisją "Białego małżeństwa" na żywo z ul. Rzeźniczej w TVP Kultura (godz. 20.30).

Potem spektakl zostanie pokazany na scenie po raz drugi (środa, godz. 19), a po nim "Kartoteka" (czwartek, godz. 19). Wystawianie kolejnych sztuk trwać będzie na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego do następnej niedzieli.

W ramach wrocławskiej edycji festiwalu będzie można trzykrotnie zobaczyć spektakl zrealizowany przez teatr wrocławskiej PWST - "Straż porządkowa - kompromis z teatrem" w reżyserii Uli Kijak i wykonaniu studentów tej uczelni - w środę, czwartek i piątek o godz. 18 na scenie przy pl. Teatralnym 6/7.

To jednak nie koniec atrakcji - w środę 8 czerwca poznamy zwycięzców konkursu "Mag słowa", w którym wzięli udział uczniowie gimnazjów i liceów, pisząc eseje na temat twórczości poety, recytując jego wiersze i przygotowując prace plastyczne. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11 na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Będzie jej towarzyszył pokaz spektaklu "Kartoteka" i filmu zrealizowanego na podstawie wiersza "Odwiedziny dziadka" - prac zrealizowanych przez Avatharde-Theatre przy Zespole Szkół nr 5 we Wrocławiu.

Z kolei w czwartek 9 i w piątek 10 czerwca, w ramach akcji "Miasto Różewicz", we Wrocławiu pojawią się znani aktorzy, żeby czytać wiersze, prozę i fragmenty dramatów w miejscach publicznych.

I tak np. 9 czerwca o godz. 14 pod pomnikiem Chrobrego Stanisław Szelc przeczyta "Strasznego staruszka", a o godz. 16 w Muzeum Architektury Anna Polony i Piotr Sieklucki zaprezentują fragmenty dramatu "Stara kobieta wysiaduje". Pojawią się też Jan Peszek, Tadeusz Kwinta, Eugeniusz Linde-Lubaszenko i Maciej Tomaszewski.

Wrocławska część projektu będzie miała swój finał w dniu 90. urodzin Tadeusza Różewicza, czyli 9 października.

Zostanie on uczczony wernisażem fotograficznym Adama Hawałeja i premierą albumu jego autorstwa, którego bohaterem jest poeta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji