Artykuły

Gdańsk. II Festiwal Akcept

W czwartek 26 maja w oruńskim Dworku Artura rozpoczyna się druga edycja organizowanego przez Teatr Poza Tym Festiwalu Akcept. Jego celem jest integracja różnych środowisk twórczych.

Organizatorzy Akceptu chcą pokazać, że sztuka jest na wyciągnięcie ręki, a jej twórcą i uczestnikiem może być każdy. Impreza potrwa do 28 maja.

Festiwal jest jedną z części imprez organizowanych w ramach Spotkania z Twórczym Życiem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Świat Mało Znany", którego celem jest promocja działalności artystycznej osób niepełnosprawnych, jako pełnowartościowej sztuki. Dlatego też obok doświadczonych teatrów alternatywnych wystąpią teatry integracyjne oraz młodzieżowe.

Impreza potrwa trzy dni - od czwartku do soboty. Rozpoczyna ją spektakl "Futuro" grupy teatralnej Mimo To Pan Tego Nima. Powstała ona w 2007 r i działa w Środowiskowym Domu Samopomocy "Nowiny" na gdańskiej Oruni. W "Futuro" gra ośmiu aktorów, a w głównej roli występuje Eugeniusz Sztrejan. Spektakl zadaje stawia pytania, czy iloraz inteligencji człowieka jest ściśle związany z jakością i autentycznością jego życia. Czy bycie prawdziwym jest określone przez to, w jaki sposób jesteśmy odbierani przez innych i czy jesteśmy przez nich doceniani i akceptowani.

W siedmiu krótkich scenach oglądamy m.in. Profesora Schäeffera - wynalazcę z przyszłości, który realizuje plan ulepszenia bytów o zaniżonym poziomie inteligencji (Jednostki Sub70). Reżyserami "Futuro" są Barbara Ziemkiewicz i Adam Stawicki. Ważnym punktem festiwalu będzie z pewnością premiera spektaklu "Przedstawienie czas zacząć" Teatru Razem, założonego i prowadzonego od 2005 roku przez Jarka Rebelińskiego , z nieodłącznym towarzystwem zespołu muzycznego Remont Pomp (pod wodzą Jarka Marciszewskiego, koordynatora Festiwalu Akcept, i Tomka Antonowicza). Każdego roku obie grupy podsumowują swoją działalność wspólnym występem w ramach festiwalu Lato Ludzi w Teatrze Leśnym w Gdańsku Wrzeszczu. Od dwóch lat TeatRazem działa w strukturach Teatru Poza Tym Gdańskiego Archipelagu Kultury. "Przedstawienie czas zacząć" to jeden z największych w historii teatru eksperymentów. - Opowiemy historię miejsc z naszego dzieciństwa i młodości za pomocą rytmów i rymów oraz dźwięków uwalnianych z przedmiotów codziennego użytku. Nasze instrumentarium to szklanki, garnki, otuliny do rur, sztućce, miski, tłuczki i wiele innych. - mówi o spektaklu jego reżyser, Jarek Rebeliński. Również dzisiaj zobaczymy fragment spektaklu "Z nieba do ziemi..." Iwony Gilarskiej (Fizyczny Teatr Tańca), opowiadającego historię życia pewnej kobiety, skróconą do trzech dni - czasu życia motyla, a także "Wielką Improwizację" w wykonaniu Nejmano & Lud Hauzy (czyli Macka Nejmana i Cypriana Wieczorkowskiego). To miks monumentalnej elektroniki, symfonicznego noisu i sakralnego minimalizmu oparty na II scenie, III części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Jak twierdzą jego autorzy - to występ tylko dla odważnych - tekst Wielkiej Improwizacji został owiem przetłumaczony na alfabet Morse'a, a następnie przekonwertowany na język muzyczny komputera czyli midi.

Piątek upłynie m.in. pod znakiem występów wciąż jeszcze słabo znanych w Trójmieście znakomitych gości, jak Teatr Pokój Zdarzeń z Iławy czy Teatr Przebudzeni z Ostródy. Pokój Zdarzeń tworzy trzynastu młodych aktorów pochodzących z Iławy. Grupę prowadzi Miłosz Kuligowski, młody reżyser, aktor sceny niezależnej, wcześniej związany z teatrem Stajnia Pegaza oraz Teatrem Poza Tym. Spektakl "cip cip kurka" inspirowany jest prozą Witolda Gombrowicza. Grupa Teatralna "Przebudzeni" funkcjonuje przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Ostródzie. Spektakl "Dylematy" w Ich wykonaniu zachowany jest w konwencji teatru ruchu. Jest to próba ukazania dwóch światów, różnic między nimi, żądzy, walki o miejsce, o przetrwanie, a przede wszystkim próba ich pojednania. Reżyserią zajęli się Dariusz Wychudzki i Monika Kazimierczyk. Ze swoimi spektaklami wystąpią też Środowiskowe Domy Samopomocy - m.in. swój znakomity spektakl "Don Kichot" (rez. Arkadiusz Szczurek) oraz niespodziankę - etiudę filmową "Dom albo Mieszkanie" pokaże Teatr Kasablanka z ŚDS "Wajdeloty" z Wrzeszcza. Poważny temat celebrowania pamięci zmarłych wzięli na warsztat aktorzy trzech grup teatralnych: Amatorzy przy ŚDS Nowowiejska, Tacy Sami przy ŚDS Armii Krajowej oraz Metamorfoza przy ŚDS Niepodległości. Spektakl "Ku pamięci" powstał na podstawie opowiadania "Zapalenie znicza" oraz wiersza "Oni wciąż idą" Romana Landowskiego. Wyreżyserował i scenariusz napisał Piotr Weintz. Nie zabraknie też pozycji dla najmłodszych. Teatr "Alternatywa" zagra dwa spektakle - "Tomcio Paluszek" i "Czerwony Kapturek", oba w reżyserii Ewy Krawczyk. Teatr młodzieżowy "Alternatywa" działa w strukturach Teatru Poza Tym Gdańskiego Archipelagu Kultury i skupia młodzież w wieku 13 -17 lat. Sobotni wieczór zaś, to spotkanie z sopockim Teatrem na Plaży, siedzibą Sopockiej Sceny Off de BICZ - zobaczymy dwa spektakle teatrów, których u nas nie trzeba specjalnie przedstawiać - "Tullę" (adaptacja, reżyseria i wykonanie: Ida Bocian) na podstawie prozy Guntera Grassa Teatru Off de BICZ oraz "Była Żydówka, nie ma Żydówki" (reż. Ewa Ignaczak, grają: Ida Bocian i Aleksandra Kania) na podstawie powieści Mariana Pankowskiego Teatru Stajnia Pegaza. Bilety na każdy dzień festiwalu kosztują 5 zł.

Festiwal Akcept, Dworek Artura, Gdański Archipelag Kultury, Ul. Dworcowa 9 80-026 Gdańsk, tel.: 058 306 66 76, więcej informacji: www.festiwal-akcept.pl lub mailowo: jarek.rebelinski@gak.gda.pl

***

Program II Festiwalu Akcept

Czwartek 26 maja

g. 17.30 - spektakl "Futuro", Teatr Mimo To Pan Tego Nima

g. 18 - Premiera spektakl muzyczno-teatralny "Przedstawienie czas zacząć", TeatRazem i Remont Pomp

g. 18.30 - spektakl (fragment) "Z NIEBA DO ZIEMI...", Fizyczny Teatr Tańca Iwony Gilarskiej

g. 19.30 - "Wieka improwizacja", Nejmano & Lud Hauza , Maciek Nejman i Cyprian Wieczorkowski

Piątek 27 maja g. 10 - spektakle dla dzieci "Tomcio Paluszek" i "Czerwony Kapturek" według baśni Charlesa Perraulta, Teatr "Alternatywa"

g. 18 - spektakl "Ku pamięci" Środowiskowe Domy Samopomocy MOPS (Tczew)

g. 18.15 - etiuda filmowa "Dom albo Mieszkanie", Teatr Kasablanka

g. 18.30 - spektakl "Don Kichot", Teatr Kasablanka

g. 19 - spektakl "cip cip kurka", Teatr Pokój Zdarzeń (Iława)

g. 19.30 - spektakl "Dylematy", Teatr Przebudzeni (Ostróda)

Sobota 28 maja

Wieczór z Teatrem na Plaży

g. 18 - spektakl "Tulla" według "Psich lat" Güntera Grassa, Sopocka Scena Off de BICZ

g. 19.30 - spektakl "Była Żydówka nie ma Żydówki", Teatr Stajnia Pegaza

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji