Artykuły

Płock. Oniegin na zakończenie sezonu

Już można kupować bilety (35 zł) na ostatni w tym sezonie artystycznym koncert POS w sali szkoły muzycznej. Na finał, 10 czerwca, w cyklu "Opera na estradzie", usłyszymy "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego.

Opera "Eugeniusz Oniegin" powstała na podstawie słynnego poematu Aleksandra Puszkina. Swoją prapremierę miała w Moskwie w 1879 roku. Opowiada o nieumiejętności podjęcia najważniejszych decyzji w danej chwili, co prowadzi do unieszczęśliwienia siebie i innych, a czasami do tragedii i przekreślenia szansy na prawdziwe uczucie. Jej głównymi bohaterami są tytułowy Oniegin i Tatiana, których los pewnego dnia ze sobą styka.

Pierwsze spotkanie w wiejskiej posiadłości wdowy Łariny, matki Tatiany i Olgi, doprowadza do tego, że Tatiana zakochuje się w wytwornym mężczyźnie, przybywającym z wielkiego świata. On jednak odrzuca to uczucie, bowiem nie wierzy w miłość. Ponownie oboje spotykają się na balu z okazji imienin Tatiany. Niezadowolony i znudzony Oniegin, zaczyna adorować narzeczoną swego przyjaciela Leńskiego, siostrę Tatiany. Dochodzi do kłótni między panami, która kończy się wyzwaniem na pojedynek. Rankiem przyjaciele, choć żałują swojej decyzji, spotykają się na pojedynku. Żaden nie ma odwagi odwołać walki. Leński trafiony kulą przyjaciela umiera.

Następne spotkanie Oniegina i Tatiany ma miejsce dużo później. Przebywający za granicą po nieszczęśliwym pojedynku Oniegin, powraca do Rosji. Odwiedza dawnego przyjaciela, księcia Gremina, który wydaje bal. Szczęśliwy opowiada o swej wspaniałej małżonce, którą okazuje się być Tatiana. Wtedy Oniegin uświadamia sobie, że kocha Tatianę. Prosi ją o spotkanie, namawia, żeby opuściła męża, żeby przebaczyła mu dawne postępowanie. Jednak Tatiana, choć kocha Oniegina, nie opuszcza męża. Rozstają się więc na zawsze.

W Płocku, w roli Tatiany wystąpi Marta Wyłomańska [na zdjęciu]. Artystka właśnie tą rolą debiutowała na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej w sezonie 2001/2002 i otrzymała nagrodę imienia Andrzeja Hiolskiego. Jest absolwentką Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, w klasie śpiewu prof. Zdzisławy Donat. W repertuarze ma m.in. partie: Hrabiny Almavivy w operze "Wesele Figara", Venery w operze "Askaniusz w Albie", Adiny w operze "Napój miłosny", Nannetty w operze "Falstaff", Jenufy w operze "Jenufa", Agathe w operze "Wolny strzelec". Oprócz tego wykonuje utwory oratoryjno-kantatowe, partie operetkowe i musicalowe.

Rolę Eugeniusza Oniegina zaśpiewa baryton Tomasz Rak. W 2005 roku ukończył wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Piotra Micińskiego. Jeszcze w czasie studiów, zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi jako Gulielmo w "Cosi fan tutte" Mozarta. W tym samym czasie został solistą Teatru Muzycznego w Łodzi i tutaj występuje do dziś. Od września 2007 roku jest też solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. W swoim repertuarze posiada wiele partii, np. Janusza w "Halce", Nicka Shadowa w "Żywocie rozpustnika" Strawińskiego, Ottokara w "Wolnym strzelcu" Webera, Bardosa w "Krakowiakach i góralach" Stefaniego, Daniły w "Wesołej wdówce" Lehara. Partią tytułową w "Eugeniuszu Onieginie" zadebiutował na scenie Opery Bałtyckiej. Występuje na wielu prestiżowych europejskich scenach takich jak: Filharmonia Berlińska, Palais des Beaux-Arts w Brukseli czy Koenigin Elisabethzaal w Antwerpii. Z Operą Kameralną występuje na scenach Hiszpanii, Francji i Japonii. Koncertował również w Indiach i Kanadzie.

W roli Olgi usłyszymy mezzosopran Monikę Ledzion. Pierwszy tenor Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Paweł Skałuba, będzie odtwórcą roli Leńskiego. Wystąpią także: Dariusz Górski jako Gremin i Agnieszka Lipska - Niania. Orkiestrę poprowadzi Ruben Silva.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji