Artykuły

Lublin. W Teatrze Starym będzie średniowieczna chata

W odnowionym budynku Teatru Starego stanie... ściana domostwa sprzed prawie 700 lat. Przywracany do świetności zabytek będzie miał wydzieloną przestrzeń, w której pokazana zostanie historia tego miejsca - przy dzisiejszej Dominikańskiej 1.

Pod Teatrem Starym archeolodzy odnaleźli resztki XIV-wiecznego domu więcej zdjęć Najpóźniej w listopadzie, pierwszy raz po 30 latach, we wnętrzu Teatru Starego zorganizowane zostanie wydarzenie kulturalne. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć też wystawę eksponatów, odkrytych przez archeologów w czasie remontu, pokazującą dzieje i tego szczególnego zabytku, jak i terenu, na którym stoi. Ekspozycja ma być częściowo tradycyjna, częściowo nowoczesna. Ratusz wczoraj ogłosił przetarg na jej zaprojektowanie i urządzenie.

A jest co pokazać, bo sam Teatr to niezwykle ciekawy zabytek (został wybudowany w 1822 r. i to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce), ale jeszcze ciekawsze są odkrycia dokonane przez archeologów. Teatr nie stanął na ugorze, ale niemal w sercu ówczesnego Lublina, na fundamentach renesansowych kamienic. Archeolodzy odkopali także resztki drewnianego domostwa, w którym żyli mieszkańcy Lublina za czasów króla Władysława Łokietka, władcy, który w 1317 r. nadał Lublinowi prawa miejskie.

Rekonstrukcję ściany tego domostwa będzie można zobaczyć we wnętrzu teatru. Od wykonawcy ekspozycji ratusz wymaga użycia takich samych materiałów, jakich użyto do budowy domu przed wiekami, czyli drewna i gliny. Równie dokładnie zrekonstruowany ma być piec, którego resztki archeolodzy odkryli pod foyer Teatru. - Piec w XIV-XV wieku to była nowinka. Stać na to było tylko bogatych ludzi - mówi Rafał Niedźwiadek z firmy archeologicznej Archee, która prowadziła prace w Teatrze.

- Dzięki przychylności urzędu miasta przebadaliśmy całe otoczenie Teatru i możemy nakreślić jego historię od XIV wieku. Bez ukazania rozwoju tego miejsca nie można odpowiednio przygotować obchodów 700-lecia lokacji Lublina w 2017 r. - uważa Niedźwiadek.

Na szklanych tablicach z tekstem prezentowane będą historyczne fotografie blisko 200-letniego Teatru, a także stare afisze i serwetki, które odnaleziono na początku remontu, gdy zerwano stare deski na widowni i na galeriach. Są tam m.in. bilety na spektakle sprzed I wojny światowej, czy serwetki z napisami po polsku i rosyjsku z cukierni Chmielewskiego, która do dziś znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu.

Minimuzeum dopełni wizualizacja pokazująca, jak rozwijała się zabudowa na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Dominikańskiej i Jezuickiej, oraz makieta budynku Teatru. Wszystkie ekspozycje i gabloty z archeologicznymi znaleziskami będą miały opisy w językach: polskim, rosyjskim i angielskim oraz wersję dla niewidomych.

Wkrótce urząd miasta ogłosi również kolejne przetargi na wyposażenie Starego-nowego Teatru, m.in. chodzi o dwa telebimy, system tłumaczeń symultanicznych, oświetlenie sceniczne i wyposażenie orkiestry muzycznej. Ratusz na zakup wyposażenia Teatru przeznaczy w tym roku łącznie ponad cztery miliony złotych.

Odnowiony Teatr Stary ma być otwarty w listopadzie tego roku. Całość projektu renowacji Teatru, który cztery lata temu był bliski zawalenia się, kosztuje ponad 26 mln zł. Aż 20 mln zł dała jednak Unia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji