Artykuły

Lublin. Surrealistycznie dla opery i teatru

Korzystający z poetyki surrealizmu Rafał Olbiński jest, obok Andrzeja Czeczota, Andrzeja Dudzińskiego i Janusza Kapusty, twórcą znanym w USA dzięki rysunkom dla "New York Timesa" oraz plakatom wydarzeń kulturalnych i fantastycznym posterom. Wystawa prac artysty w Galerii Gardzienice.

Urodził się w Kielcach, do Ameryki wyemigrował trzydzieści lat temu. Otrzymał ponad 100 nagród, w tym Złote i Srebrne medale od Art Directors Club of New York i Złote i Srebrne medale od Society of Ilustrators in New York and Los Angeles. Olbiński jest nieustająco aktywny i to na różnych polach sztuki. Na przykład trzy lata temu zaprojektował izraelski znaczek upamiętniający postać Ireny Sendlerowej, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej uratowała z warszawskiego getta przeszło 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Cztery lata temu ukazał się w Polsce jego album "Kobiety" niebywale komplementowany właśnie przez czułe na sztukę przedstawicielki płci pięknej. W recenzji w "Gazecie Wyborczej" Joanna Reyman pisała: "Kobieta z obrazu czeka, by przyszedł, by dorósł, by pokochał... Staje się dla niego drogowskazem i drogą do samej siebie. To wzbudza złość, zdumienie i czasem pytanie - kto tu jest rzeczywistym zwycięzcą? Olbiński potrafi pokazać miłosne rozterki, początek i zmierzch uczucia, odwieczne trójkąty i samotność w związku. (...) Olbiński przyłapuje kobiety na chwilach błądzenia we własnym świecie. Nauczył się podglądać nie tylko ciało kobiety, ale też jej świat duchowy i opisuje go w charakterystyczny dla siebie sposób."

Na otwieranej 26 maja o godz. 18. wystawie w Galerii Gardzienice przy Grodzkiej 5a w Lublinie zobaczymy zaledwie drobny wycinek dorobku artysty, drobniutki - ale znaczący i wybrany przez niego samego z własnej kolekcji. Są to plakaty dla New York City Opera oraz dla Philadeflphia Opera, jak też dla oper i teatrów polskich, uzupełnione kolekcją rysunków i projektów graficznych do plakatów. - Zebrane tu plakaty operowe, od "Traviaty" Verdiego po "Glorianę" Brittena, to rezultat połączenia współczesnego stylu Olbińskiego z klasycznym światem opery. Wizja Olbińskiego jest ironiczna, surrealistyczna, zabawna i erotyczna - zapowiada i kusi Zuzanna Zubek, kurator gardzienickiej galerii. Wystawa nosi podtytuł - "O prawdziwym obliczu plakatu". Autor sam przywita gości wernisażu i opowie o swojej twórczości. W ostatnich latach mieliśmy w Lublinie jedynie rzadkie okazje oglądać prace Rafała Olbińskiego na wystawach zbiorowych.

***

Galeria Gardzienice zaprasza w czwartek (27 maja) na wernisaż wystawy "Plakaty/ rysunki".

Ekspozycja w galerii przy Grodzkiej 5a (pierwsze piętro) czynna będzie do 21 czerwca (do oglądania w godz. od 11.00 do 18.00, od poniedziałku do piątku).

Na zdjęciu: plakat do "Napoju miłosnego", Opera Wrocławska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji