Co zdarzyło się gałązce
- Spektakl przypomina m.in. o tym, że przyroda jest bardzo blisko nas, że powinniśmy ją cenić i szanować - mówi przed premierą "Prawdziwe-nieprawdziwe" dyrektor Baja Ewa Piotrowska.
Prawdziwe-nieprawdziwe, Teatr Baj, ul. Jagiellońska 28, bilety: 25 zł, rezerwacje: tel. 818 08 21, sobota (14.05), godz. 17, niedziela (15.05), godz. 11
Mała wierzbowa gałązka rośnie sobie spokojnie i radośnie. Jest szczęśliwa wśród licznej gromadki Siostrzyczek-Bazi, które z właściwą dzieciom niecierpliwością zasypują Mamę-Wierzbę pytaniami. Poznają dzięki niej Słońce, Strumyk, Wiatr i wielu innych przyjaciół.
Przychodzi jednak chłopiec i zrywa gałązkę. Co się dzieje przedtem i potem opowiada z perspektywy zielonej bohaterki nowy spektakl Baja.
Na pierwszy rzut oka to prosta opowieść o rodzeniu się życia i ciekawości świata. Realizatorzy nadali jej jednak wymowę znacznie głębszą, niż by się można było spodziewać.
- Spektakl przypomina m.in. o tym, że przyroda jest bardzo blisko nas, że powinniśmy ją cenić i szanować - podkreśla dyrektor Baja Ewa Piotrowska.
Pojawia się w nim dylemat, czy zrywamy coś, bo jest piękne, przez chwilę się tym cieszymy, a potem wyrzucamy, czy pozwalamy gałązce, kwiatkowi lub innej formie życia trwać. Zwłaszcza dla dzieci w mieście to ważny przekaz. Dyrektor Piotrowska zdecydowała się na przeniesienie na scenę tekstu znanej litewskiej autorki Vytaute Żilinskaite, bo - jak mówi - w piękny sposób potrafi ona opowiadać o dziecku i jego doświadczaniu świata.
Z Litwy pochodzą również reżyser Rimas Drieżis, autorka scenografii Julia Skuratova oraz kompozytor Faustas Latenas. Stworzyli intrygujący spektakl.
Opowieści o rodzeniu się życia i ciekawości świata realizatorzy nadali głęboką wymowę i ciekawą formę
Utrzymany w czerni i bieli, a mimo to wielobarwny.
Występujące w nim lalki są płaskie, ale ciekawie dopełnione połyskliwymi elementami. Przestrzeń sceny wypełniają parawany, których różnorodne funkcje potrafią zaskoczyć nawet wyrobionego widza.
Spektakl przeznaczony jest dla najmłodszych od szóstego roku życia.