Artykuły

Opole. Zasłużeni artyści

W sobotę [23 kwietnia], na zakończenie Opolskich Konfrontacji Teatralnych, w Teatrze Kochanowskiego odbył się jubileusz 30-lecia działalności naszej sceny. Z tej okazji odznaki honorowe "Za Zasługi dla Województwa Opolskiego" otrzymał teatr i troje jego pracowników:

Elżbieta Piwek [na zdjęciu]. Aktorka.

Na opolskiej scenie występuje od 1978 roku. Niezrównana w stwarzaniu postaci kobiet ciepłych i dobrych, I nieco skrzywdzonych przez los. Świetna zarówno w dramacie, jak i w komedii. Każdą rolę traktuje jak wyzwanie, nawet bardzo kontrowersyjną i ryzykowną. Córce dała imię swej pierwszej bohaterki - Pauliny z "Białego małżeństwa" Różewicza. Jest też cenionym pedagogiem - prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży.

Grzegorz Cwalina.

W opolskim teatrze I prac uje od 1969 roku. Zaczynał jako elektryk, dziś jest i kierownikiem pracowni oświetlenio wej i autorem kompozycji świateł do wszystkich przedstawień. Kolorami, prowadzeniem reflektorów tworzy odpowiedni nastrój, interpretuje i sugeruje odbiór sztuki. O tym, jak jest ceniony, świadczy fakt, że reżyserzy zapraszają go do współpracy także poza Opolem. Ostatnio robił przedstawienia z Markiem Fiedorem w Warszawie i Poznaniu.

Andrzej Czernik.

Aktor. W Teatrze Kochanowskiego od 1987 roku. Mówi, że każdy aktor ma rolę, o której marzy. On nigdy nie marzył np. o Hamlecie, natomiast bardzo chciał zagrać Trufaldina i to się spełniło. Wciąż marzy o Papkinie, a tymczasem zagrał - rewelacyjnie - Łatkę w "Dożywociu". Prowadzi też własny Teatr Eko-Studio. W opolskim skansenie wystawił "Wesele, Wesele" wg Wyspiańskiego i adaptował, rozpisanych na cztery pory roku, Reymontowskich "Chłopów".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji