Artykuły

Gwałtu, co się dzieje

Wspaniała, choć rzadko grywana, komedia Aleksandra hr. Fredry. Zobaczymy dzisiaj jej mistrzowską adaptację telewizyjną Olgi Lipińskiej w doskonałej, gwiazdorskiej obsadzie.

Do niewielkiego Osieka przybywa z wizytą towarzysz pancerny (husarz) Jan Kanty Doręba. Pragnie odwiedzić swą narzeczoną, Kasię, synowicę burmistrza miasta, Tobiasza. To, co zobaczył w mieście młody żołnierz nie mieści mu się w głowie. Osiekiem rządzą kobiety! Miejscowi notable łażą w czepcach i sukienkach, niańczą dzieci i przędą! Kobiety zaś piastują najwyższe stanowiska: burmistrza, sędziego i dowódcy wojska. Jan Kanty próbuje stawiać opór, ale zostaje schwytany przez wyemancypowane i sprytne (tak im się przynajmniej wydaje) niewiasty i uwięziony. Czy uda mu się wyzwolić z więzów i doprowadzić miasto do dawnego wyglądu? Znając dowcip hrabiego Fredry możemy być pewni, że tak...

Wśród wykonawców ujrzymy Joannę Żółkowską, Hannę Śleszyńską, Ewę Ziętek, Katarzynę Chrzanowską, Wojciecha Pokorę, Jerzego Turka, Krzysztofa Stroińskiego i Grzegorza Wonsa.

program I, godz. 20.30

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji