Artykuły

Warszawa. Premiera "Jakoba Lenza" w Wielkim

W eksperymentalnym cyklu Terytoria zadebiutuje w sobotę reżyserka Natalia Korczakowska, autorka takich przedstawień, jak "Solaris" w TR Warszawa czy "Dynastia" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Reżyserka sięgnęła po wybitną ekspresjonistyczną operę Wolfganga Rihma "Jakob Lenz" z l978 r.

Alzacka wieś Waldbach. Pastor Oberlin (Jacek Janiszewski) ratuje człowieka. Rozpoznaje w nim młodego poetę Jakoba Lenza (Holger Falk). Zaprasza do swojego domu i wraz z żoną, Oberlinową (Dorota Landowska), opiekuj e się zrozpaczonym młodzieńcem. Lenz choruje na schizofrenię, słyszy głosy, które przybierają konkretne postaci: Goethego, Jezusa Chrystusa, Czerwonego Kapturka, Kalibana, Napoleona i... Jurija Gagarina. W ataku choroby Lenz zapiera się Boga. Gdy jest spokojniejszy, dyskutuje z przyjacielem

Kaufmannem (Daniel Kirch) na temat powinności sztuki.

Taki przebieg będzie mieć nowa premiera na scenie kameralnej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W eksperymentalnym cyklu Terytoria zadebiutuje w sobotę reżyserka Natalia Korczakowska, autorka takich przedstawień, jak "Solaris" w TR Warszawa czy "Dynastia" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Reżyserka sięgnęła po wybitną ekspresjonistyczną operę Wolfganga Rihma "Jakob Lenz" z l978 r. Pierwszy raz w Polsce utwór zabrzmiał w l985r. na festiwalu Warszawska Jesień, tym razem będzie to prawykonanie sceniczne.

Bohaterem opery jest Jakob Michael Reinhold Lenz, XVIII-wieczny pisarz niemiecki, autor dramatu "Soldaten", jeden z prekursorów romantyzmu. Cierpiał na schiozofrenię paranoidalną i zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach na jednej z moskiewskich ulic w wieku 39 lat. Jego idee tak bardzo zaintrygowały innego poetę, Georga Buchnera, że ten napisał o Lenzu nowelę. Właśnie na jej podstawie powstało libretto do opery Rihma, kompozytora, dla którego szaleństwo jest jednym z ważnych tematów twórczości. Zdaniem dyrygenta Wojciecha Michniewskiego, który objął kierownictwo muzyczne nad przedstawieniem, "Jakob Lenz" to arcydzieło, utwór, w którym doskonale łączą się dramaturgia, muzyka i słowo. - Są w niej piękne fragmenty, śpiewność, kompozytor gra z tradycyjnymi formami w sposób mistrzowski - mówi dyrygent.

Spektakl powstaje w koprodukcji z Teatrem Narodowym w Warszawie. Obok śpiewaków kreujących główne role wystąpią Krzysztof Wakuliński i Dorota Landowska.

Premiera w sobotę, 7 maja, godz. 20, kolejne przedstawienia: 8, 10, 13 i 15 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji