Artykuły

Szczecin. Prapremiera we Współczesnym.

8 maja 2011, o godzinie 19 na dużej scenie odbędzie się polska prapremiera sztuki Sarah Ruhl "A komórka dzwoni" w reżyserii Norberta Rakowskiego. Jest to 200. premiera Teatru Współczesnego i jednocześnie ostatnia premiera jubileuszowego sezonu, w którym Teatr obchodzi 35-lecie działalności.

Co byś zrobił, gdyby wpadła ci w ręce dzwoniąca komórka, której właściciel przed chwilą umarł, a ty po jej odebraniu zostajesz wzięty za kogoś, kim nie jesteś? W takich niecodziennych sytuacjach stawia swoich bohaterów amerykańska autorka - Sarah Ruhl, obsypana nagrodami za teksty pisane dla teatru (m.in. finalistka nagrody Pulitzera).

Jej postacie poruszają się w świecie niezwykłym, który wabi i nieustannie zaskakuje.

**

W sztuce Sary Ruhl znajdziemy wszystko, co współcześnie dotyka relacji międzyludzkich: brak komunikacji społecznej, poczucie osamotnienia, tęsknotę za miłością, uzależnienie od współczesnej technologii. Żyjąc w takim świecie, próbujemy się w nim odnaleźć. Zbudować sobie jakąś osobowość i ułożyć świat tak, byśmy czuli się w nim choć odrobinę szczęśliwi i w miarę bezpieczni.

Ruhl nie koncentruje się jednak na tych doskonale znanych nam wątkach. Są zbyt oczywiste. O wiele bardziej interesuje ją sytuacja, gdy przypadek, spotkanie z kimś, kogo właściwie nie znamy, pomaga nam nagle na nowo spojrzeć na siebie i swoich bliskich. Czy to, co sobie zbudowaliśmy, pewien rodzaj harmonii i osobowości, na pewno jest autentyczne? Czy tacy jesteśmy naprawdę? Czy nasi bliscy rzeczywiście nas rozumieją?

"A komórka dzwoni" - to metafizyczna komedia osadzona w estetyce genialnego amerykańskiego malarza - Edwarda Hoppera, w której to, co wydaje się nieprawdziwe i irracjonalne, pomaga nam dotknąć istoty naszej wrażliwości i prawdy o nas samych.

Norbert Rakowski, reżyser

***

Norbert Rakowski (ur. 1968)

W 1994 ukończył Wydział Aktorski, a w 2001 Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Kształcił się również w kierunku muzycznym. Przed ukończeniem studiów aktorskich debiutował na warszawskich scenach - Szwedzka 2/4 i w Teatrze Małym.

W latach 1994-2004 był aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Zagrał kilkanaście ról w teatrze i Teatrze Telewizji. W 1999 zadebiutował jako reżyser autorskim spektaklem Nagle w Teatrze Studio w Warszawie. W lutym 2001 zrealizował spektakl dyplomowy Samotnik Roberta Andersona w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

Reżyseruje sztuki głównie o tematyce współczesnej w teatrach w Poznaniu, Łodzi, Olsztynie, Kaliszu, Toruniu i Warszawie. W swojej pracy nie koncentruje się na jednym gatunku. Realizuje zarówno spektakle realistyczne, jak i eksperymentalne formy tańca współczesnego oraz formy operowe. W 2008 za Plotkę Francisa Webera otrzymał łódzką Złotą Maskę w kategorii "najlepsza reżyseria".

Globtroter i miłośnik twórczości Andrzeja Tarkowskiego, Piny Bausch oraz muzyki jazzowej.

***

Rezerwacja, sprzedaż biletów oraz informacje:

tel. 091 489 23 23 begin_of_the_skype_highlighting              091 489 23 23      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              091 489 23 23      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              091 489 23 23      end_of_the_skype_highlighting

bow@wspolczesny.szczecin.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji