Artykuły

Chorzów. Premiera "Przebudzenia wiosny"

Niech nikogo nie zmyli pogodnie metaforyczny tytuł najnowszej premiery Teatru Rozrywki, bo w "Przebudzeniu wiosny" nie ma nawet grama sentymentalizmu.

Ten całkiem świeży musical (premiera odbyła się na off-Broadwayu w Atlantic Theater Company, w 2006 roku) oparty jest na XIX-wiecznej sztuce Franka Wedekinda, która nie przypadkiem nosiła podtytuł "tragedia dziecięca". Wedekind napisał ją w 1891 roku, ale w Niemczech (rodzinnym kraju autora), druk i wystawianie "Przebudzenia wiosny" było zakazane przez ponad 15 lat! Autor -sam uznawany za skandalistę, a nawet za zboczeńca - zdaniem ówczesnych cenzorów "miał czelność szargać ludzką istotę, pokazując gwałt, masturbację i aborcję".

Po napisany w 1891 roku dramat na początku XXI wieku sięgnęli: Steven Sater (scenariusz i teksty piosenek) oraz Duncan Sheik(muzyka) i stworzyli rockowy musical, który z miejsca zdobył uznanie publiczności i krytyków oraz osiem statuetek nagrody Tony. W muzycznej wersji, choć znacznie uwspółcześnionej, widzowie znajdują problemy, podnoszone przez Wedekinda. Przede wszystkim niepokoje, towarzyszące inicjacji seksualnej, bunt wobec dorosłych, intensywność emocjonalną przeżyć erotycznych.

W Teatrze Rozrywki "Przebudzenie wiosny" wyreżyserował

Łukasz Kos, w scenografii Anity Bojarskiej i kostiumach Joanny Niemirskiej. Choreografię opracował Jarosław Staniek, a nad stroną muzyczną czuwała Ewa Zug.

Piątek, 29 kwietnia, godz. 19.00 Bilety 15-75

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji