Artykuły

Multikino. "Krwawe Gody" i "Suite Flamenca" live z Madytu

"Krwawe Gody" i "Suite Flamenca" - dwie znakomite inscenizacje baletowe światowej sławy choreografa Antonio Gadesa już 9 maja w Multikinie podczas transmisji live z Madrytu!

KRWAWE GODY

""Krwawe Gody"", spektakl baletowy Antonio Gadesa, powstał w 1974 roku i był krokiem milowym w historii hiszpańskiego tańca. Inscenizacja oparta jest na sztuce wybitnego hiszpańskiego poety i dramaturga Federico García Lorki. Adaptacji sztuki na potrzeby baletu dokonał Alfredo Maas, który współpracował już z Gadesem dekadę wcześniej, podczas realizcji projektu "Don Juan".

Za rządów generała Franco w faszystowskiej Hiszpanii twórczość Lorki była zakazana. Gdy zatem w 1974 roku Gades zdecydował się na wystawienie dramatu Lorki jako przedstawienia baletowego, musiał robić to za granicą. Na miejsce premiery, która odbyła się 2 kwietnia 1974, wybrał Teatr Olimpijski w Rzymie.

Wybitny tancerz i choreograf mówił o tym spektaklu: ""Krwawymi Godami" pragnąłem złożyć hołd twórczości poety, choć musiałem w tym celu opuścić Hizpanię i zrealizować premierę w Rzymie. Wychowywałem się w kulturze śródziemnomorskiej, w której tradycja miłosnej pasji, zazdrości i śmierci jest obecna nie tylko w tańcu, ale również w innych dyscyplinach artystycznych, takich jak literatura czy sztuki plastyczne. Wymowa tej tragedii zawsze jest aktualna. "Krwawe Gody" są tak naprawdę opowieścią hiszpańską, zanurzoną w hiszpańskim folklorze. Zawsze interesowałem się twórczością Lorki, głównie dlatego, że opisuje ona i głęboko eksploruje złożoną mentalność mieszkańców Andaluzji".

"Krwawe gody" to opowieść o walczącej o swoją wolność dziewczynie, która w dniu ślubu porzuca niedoszłego męża i ucieka z kochankiem. Lorka napisał głęboko zakorzeniony w hiszpańskiej tradycji i folklorze dramat miłości, namiętności, honoru, zdrady i przemocy. W "Krwawych Godach" Gadesa obecna jest jedna z najbardziej spektakularnych scen, które kiedykolwiek pojawiły się w choreografiach baletowych: to scena walki pomiędzy Leonardo i Panem Młodym, która w dużej mierze obrazuje skłonności Gadesa do nieskrępowanej kreatywności i swobody twórczej: "Scena walki jest tak naprawdę najbardziej skomplikowanym tanecznym wyzwaniem, jakie dane mi było zrealizować w całej zawodowej karierze. Dużo od siebie oczekuję, oczekuję, że stać mnie na wszystko. Chcę połączyć ze sobą ból i taniec, by pokazać człowieka, który umierając, przyjmuje śmierć z powściągliwością i prostotą serca, bez histerii czy sztucznego patosu".

Sześć lat po premierze i wielkim sukcesie inscenizacji, wystawianej na deskach najlepszych i najbardziej renomowanych teatrów, Antonio Gades nawiązał współpracę z wybitnym reżyserem filmowym, Carlosem Saurą, przed którym drzwi wielkiego filmowego świata dopiero się otwierały. Wspólnie stworzyli filmową wersję baletu. Był to początek współpracy, która zaowocowała wspaniałym mariażem filmu i tańca, obecnym później w twórczości tych dwóch fenomenalnych artystów. Współpraca Gadesa i Saury była jednocześnie jednym z najważniejszych czynników wpływających na obecną popularność tańca flamenco na całym świecie.

"Krwawe Gody" powszechnie są uznawane przez znawców i odbiorców za arcydzieło sztuki flamenco.

***

SUITE FLAMENCA

"Suite Flamenca" to pokaz ośmiu tradycyjnych odmian tańca flamenco. Warto zaznaczyć, że właśnie od tych elementów Antonio Gades rozpoczynał swoją wielką karierę. W owych czasach uznawane za awangardowe, dziś traktowane są za absolutnie klasyczne kanony flamenco. Spektakl wystawiany przez Companię Gadesa jest dugą częścią ""Hiszpańskiej Suity"", w której tancerze wykonują takie tańce jak "Jota", "Vito" czy "Śmierć Don Juana" oraz inne utwory będące swoistą rekonstrukcją dziedzictwa wybitnego choreografa. "Suite Flamenca" jest cyklem utworów, będących zaskakującym przykładem estetyki tańca flamenco,w którym możemy podziwiać pokazy solo, duety, sceny zbiorowe i inne formy tańca takimi, jakimi je widział i tworzył sam Gades. To doskonała szansa zapoznania się z flamenco w wersji już praktycznie nieistniejącej, będącej świadectwem minionych dziejów tej dyscypliny sztuki.

***

ANTONIO GADES

Hiszpański tancerz i choreograf. W madryckim kabarecie odkryła go słynna tancerka Pilar Lopez, w latach 1952-1961 był członkiem jej zespołu. Studiował balet klasyczny w Rzymie, związał się z La Scalą, ale wrócił do ojczyzny - Hiszpanii i założył tam swoją grupę, z którą w 1963 r. wystąpił w Nowym Jorku, odnosząc ogromny sukces. W 1978 r. powierzono mu założenie Hiszpańskiego Baletu Narodowego. Po konfliktach z ówczesnymi władzami zrezygnował i stworzył kolejny zespół. Zrealizował z nim najlepsze balety .

Antonio Gades wprowadził flamenco do teatru. Sprawił, że przestało być tańcem solowym. Komponował sceny zbiorowe i duże widowiska o dramatycznej fabule. U schyłku życia (zmarł w 2004 r.) założył fundację opiekującą się jego artystyczną spuścizną i propagującą taniec hiszpański w świecie. Pod opieką fundacji działa Compania Antonio Gades, która ma w repertuarze jego największe dzieła: "Suitę flamenco", "Krwawe gody", "Carmen", "Czarodziejską miłość" i "Owcze źródło".

Był jednym z ulubionych aktorów słynnego reżysera Carlosa Saury. Wystąpił między innymi w filmach "Carmen", "Krwawe Gody", "Czarodziejska miłość". Był również współscenarzystą tych obrazów.

Bilety:

Bilety na transmisję FLAMENCO można nabyć wyłącznie w kasach biletowych Multikina: Warszawa - Złote Tarasy, Poznań - Stary Browar, Wrocław - Pasaż Grunwaldzki, Gdynia, Bydgoszcz i Szczecin.

Bilet normalny: 40 zł

Bilet grupowy: 30 zł *

* dla grup liczących co najmniej 15 osób

Aby zamówić bilety grupowe prosimy o kontakt ze specjalistą ds. rezerwacji grupowych:

Multikino Poznań - Stary Browar 513 111 929 begin_of_the_skype_highlighting              513 111 929      end_of_the_skype_highlighting

Multikino Szczecin 502 555 991

Multikino Warszawa - Złote Tarasy 513 111 930

Multikino Wrocław - Pasaż Grunwaldzki 0-513 111 911

Multikino Gdynia - 513 111 858

Multikino Bydgoszcz - 502 555 973

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji