Artykuły

Warszawa. Debata w Polskim

Teatr Polski zaprasza 29 kwietnia o godz. 15.30 na debatę "Honor a polityka" z udziałem Tadeusza Mazowieckiego i Stéphane'a Hessela.

Z okazji premiery "Cyda" Corneille'a w Teatrze Polskim

oraz polskiej premiery książki Stéphane'a Hessela pt. Czas oburzenia! wydanej przez Oficynę Naukową, Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego, Gilles Carasso, dyrektor Instytutu Francuskiego w Warszawie, Ewa Pajestka-Kojder, dyrektor Oficyny Naukowej mają zaszczyt zaprosić na debatę w ramach Forum Dyskusyjnego Teatru Polskiego zatytułowaną "Honor a polityka" z udziałem Tadeusza Mazowieckiego, byłego premiera rządu RP,

oraz Stéphane'a Hessela, członka francuskiego ruchu oporu, dyplomaty i pisarza. Moderator: Jarosław Kurski.

piątek, 29 kwietnia, godz. 15.30

Scena Kameralna (wejście od ul. Sewerynów)

Teatr Polski, ul. Karasia 2

Wstęp wolny / tłumaczenie symultaniczne

Po spotkaniu zapraszamy na poczęstunek ufundowany przez Instytut Francuski i A. Blikle.

Stéphane Hessel

Francuski dyplomatą, Stéphane HESSEL jest także działaczem politycznym, pisarzem i poetą.

Urodzony w Berlinie w 1917 r. Autor miedzy innymi "Bazaru szczęścia" i tłumaczeń wraz z Walterem Benjamin'em, dzieł Marcela Prousta, jego ojciec, Franz HESSEL (1880-1941) był niemieckim pisarzem. Jego matka, Hélne GRUND była artystą, intelektualistką, w 1962 r. François Truffaut, odzwierciedlił jej historię w swoim filmie "Jules i Jim" nakręconym na podstawie powieści jej przyjaciela Henri-Pierre Roché.

W 1925 r., Stéphane HESSEL emigruje wraz z matką i bratem do Francji. Francuskie obywatelstwo przyjmuje w 1937 r.

Członek francuskiego Ruchu Oporu podczas drugiej Wojny Światowej, został aresztowany i deportowany do Buchenwaldu. W 1946 r. jest powołany na stanowisko sekretarza Komitetu Praw Człowieka przy ONZ, Stéphane HESSEL bierze udział w redagowaniu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Począwszy od 1945 r. i zdanych z sukcesem konkursowych egzaminów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Stéphane HESSEL rozpoczyna swoją karierę dyplomatyczną.

W 1982 r. zostaje międzyresortowym przedstawicielem ds. współpracy i pomocy na rzecz rozwoju.

Jest autorem raportu zatytułowanego "Stosunki między Francją a krajami rozwijającymi się" oddanego w 1990 r. Premierowi Michel Rocard, Stéphane HESSEL proponuje w nim przebudowę francuskiego systemu współpracy.

W 1993 r. Stéphane HESSEL zostaje przedstawicielem Francji na Światowej Konferencji Praw Człowieka przy ONZ, jego zainteresowanie tą tematyką jest powszechnie znane.

W 2010 r. ukazuje się jego książka "Indignez-vous!" odnosi ona wielki sukces, zostaje przetłumaczona na wiele języków obcych. W tym krótkim eseju, Stéphane HESSEL popiera ideę, że wyrażenie oburzenia wobec utrzymującym się na świecie nierównościom jest źródłem "ducha oporu" Autor wzywa do zagwarantowania społecznych i ekonomicznych osiągnięć francuskiego Ruchu Oporu które są w niebezpieczny sposób naruszane.

29. kwietnia będzie polska premiera tej ksiażki p.t. "Czas oburzenia!" wwydanej przez Oficynę Naukową.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji