Artykuły

Autobus też człowiek

Przygotowania do nowej premiery w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum przypominają wszystko, z wyjątkiem klasycznej realizacji. Bo przecież, umówmy się, niecodziennie na ośmiu aktorów przypada siedmiu reżyserów, trzech scenografów i dwóch kompozytorów! - przed premierą spektaklu "Zbuntowany Autobus, czyli jazda bez trzymanki" pisze Henryka Wach-Malicka w Polsce Dzienniku Zachodnim.

W pierwszej wersji zbuntować się miał wprawdzie Samochodzik, ale odtwórca głównej roli Mirosław Kotowicz [na zdjęciu] okazał się chłopem na schwał, więc go przemianowali na Autobus. - I dobrze - cieszy się aktor - jako widoczny z daleka Autobus mam znacznie więcej szans na miłość ślicznej Karetki Pogotowia!

Przygotowania do nowej premiery w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" przypominają wszystko, z wyjątkiem klasycznej realizacji. Bo przecież, umówmy się, niecodziennie na ośmiu aktorów przypada siedmiu reżyserów, trzech scenografów i dwóch kompozytorów! A w przedstawieniu "Zbuntowany Autobus, czyli jazda bez trzymanki" bilans wygląda tak właśnie. Co prawda, najstarsi i najbardziej doświadczeni są tu... młodzi aktorzy, ale na tym właśnie ta zabawa polega.

No, bądźmy sprawiedliwi; dla kogo zabawa, dla tego zabawa. Tak naprawdę, to była ciężka próba sił dla studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej w Katowicach. I dla aktorów "Ateneum", którzy swoim młodszym kolegom pomagali wcielając się aż w dwadzieścia rozmaitych postaci.

Beata Dzianowicz, reżyserka teatralna i filmowa, opiekunka nietypowego przedsięwzięcia artystycznego mówi:

- Zaczęło się od próśb studentów II roku reżyserii, którym brakowało kontaktu z żywymi aktorami. Mieli rację, trudno uczyć się reżyserii "na sucho", tylko z książek, wykładów i oglądania cudzych przedstawień czy filmów. Teatr "Ateneum", za co jesteśmy bardzo wdzięczni, okazał naszemu pomysłowi życzliwe zainteresowanie, zaczęliśmy więc pisać scenariusz widowiska dla dzieci, a potem jego realizację na scenie. Zaproszenie przyjęli koledzy z innych szkół artystycznych i tak jakoś nieoczekiwanie projekt rozrósł się w całkiem poważną realizację teatralną. W jej przygotowaniu przyszłego fachu uczyli się także studenci z kierunku producenckiego i operatorskiego - dodaje Dzianowicz.

Przedstawienie składa się z siedmiu scenek, których bohaterem jest tytułowy Autobus. Dzień w dzień jeździ on sobie ustaloną trasą i nic więcej w jego życiu się nie dzieje. Pewnego razu ma jednak dość i buntuje się i rusza w świat, przeżywając po drodze różne przygody, a to wycieczkę na wieś, której nigdy nie widział, a to spotkanie z Traktorem, a to wizytę w warsztacie. Doznaje też zgoła ludzkich emocji - od frustracji poczynając na prawdziwej miłości kończąc.

- To była trudna robota - mówi Kotowicz - Autobus - bo jednak co chwilę reżyserował nas ktoś inny, z innym pomysłem na nasze role. Ale jestem zachwycony taką odmianą w teatralnym życiu i pasją młodszych kolegów, którym naprawdę strasznie zależało na udanym efekcie końcowym. Zbudowana przez nich opowieść ma wszystkie cechy dobrego przedstawienia; humor, tempo, ale też delikatne dydaktyczne przesłanie.

Żebyjednakcałapara nie poszła wpowietrze.realizatorzypopro-sili potencjalnych widzów o konsultację. I okazało się, że dla współczesnych dzieci autobusy wcale nie są czerwone, tylko żółte! Pokoleniową różnicę spojrzenia na świat potraktowano bardzo serio; Autobus ma kostium kanarkowy. A w ogóle, to kostiumów będzie trzydzieści.

ZOBACZ TEN SPEKTAKL!

"Zbuntowany Autobus, czyli jazda bez trzymanki" wchodzi na afisz Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum" 16 kwietnia (sobota) o godz. 16.00. Uwaga: spektakl prezentowany będzie nie w siedzibie głównej teatru, lecz w Galerii "Ateneum" przy ul. 3 Maja 25. To alternatywna scena "Ateneum" na której prezentowane są m.in. przedstawienia eksperymentalne, spektakle dla dorosłych i wystawy. 15 kwietnia (piątek) o godz. 18.00 odbędzie się tam wernisaż wystawy grafik Rafała Pawlika. Nietypowa przestrzeń, fajny klimat - polecamy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji