Artykuły

Kraków. Dni Tischnerowskie po raz jedenasty

Patriotyzm będzie tematem przewodnim tegorocznych 11. Dni Tischnerowskich, które odbędą się w Krakowie od 27 do 30 kwietnia. W debacie naukowej głos zabiorą m.in. prof. Jerzy Szacki, prof. Bronisław Łagowski i były premier Słowacji Jan Carnogursky.

Celem imprezy jest upamiętnianie osoby i spuścizny ks. Józefa Tischnera oraz podejmowanie refleksji nad zagadnieniami, które go interesowały.

- Tematem tegorocznych Dni jest miłość Ojczyzny i patriotyzm postrzegany z różnych stron i w różnych wymiarach - powiedział na środowej konferencji prasowej współzałożyciel i dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera prof. Zbigniew Stawrowski. "Po katastrofie smoleńskiej ujawniły się przeróżne zjawiska. Nie chodzi o to, by je w tej chwili oceniać. Zadaniem uczniów ks. Tischnera jest myśleć, zastanawiać się, starać się rozumieć, może mniej znajdować trafne odpowiedzi, ale stawiać odpowiednie pytania" - podkreślił Stawrowski.

Dwudniową sesję naukową zatytułowano "Twarze i maski patriotyzmu". Jej uzupełnieniem będzie głośna lektura na scenie PWST eseju ks. Tischnera "Chochoł sarmackiej melancholii", poświęconego wydarzeniom marcowym 1968 r.

Dni Tischnerowskie rozpocznie msza św. w kolegiacie św. Anny i spotkanie z laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

Nagroda jest przyznawana od 2001 r. w trzech kategoriach: pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację tischnerowskiego "myślenia według wartości"; publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności"; oraz inicjatyw duszpasterskich i społecznych, współtworzących "polski kształt dialogu".

W tym roku nagrody otrzymają: dr filozofii Piotr Sikora, adiunkt w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" za książkę "Logos niepojęty", prof. Dariusz Kosiński z Katedry Dramatu Wydziału Polonistyki UJ za książkę "Teatra polskie. Historie" oraz inicjatorka Uniwersytetu Dziecięcego Agata Wilam.

W ostatnim dniu imprezy 30 kwietnia w auli Audytorium Maximium UJ zaprezentowany zostanie spektakl multimedialny "Ojczyzna Tischnera", w reż. Ewy Kutryś, z udziałem Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza i Jerzego Stuhra.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji