Artykuły

Warszawa. "Sex Machine" w Laboratorium Dramatu

W Laboratorium Dramatu trwają próby spektaklu "Sex Machine" Tomasza Mana Przedstawienie reżyseruje Adam Nalepa. Premiera 5 maja.

Kochająca matka nie chce pozwolić synowi dorosnąć. Emocjonalny szantaż, kontrolowanie, groźby, manipulacja. Jak daleko może się posunąć, by zatrzymać przy sobie syna? Jak zareaguje, gdy przedstawi jej narzeczoną?

Matka nosiła Cię pod sercem, matka Cię urodziła, poświęciła swoją karierę, młodość i urodę, by Ciebie wychować. Matka zrezygnowała z życia towarzyskiego, własnych przyjemności, by mieć dla Ciebie czas. Matce należy się oddanie, szacunek i wdzięczność. Nie próbuj się matce przeciwstawiać, bo matka wie najlepiej, czego potrzebujesz. Chce Twego dobra i wszystko co robi, robi w imię bezwarunkowej miłości.

"Sex Machine" podejmuje temat toksycznego rodzicielstwa. Pokazuje, jak macierzyńska miłość może przerodzić się w próbę zawłaszczenia życia dziecka. Tomasz Man mierzy się z kultem troskliwego rodzica, przedstawiając go jako osobę unieszczęśliwiającą swoje dzieci, które często stają się psychoterapeutami i "małżonkami" rodziców.

Sztuka napisana jest, jak tragedia grecka, której jedną z podstawowych cech było opisanie złamania społecznego tabu, przekroczenia granic moralnych szkodliwych dla "polis". - mówi Tomasz Man

Tekst Mana dotyka nader aktualnych tematów - odcięcia pępowiny, zerwania uzależniających nas więzów, opuszczenia rodzinnego azylu. To problemy każdego z nas, zarówno nas-dzieci jak i nas-rodziców, bo pępowinę możemy przecinać z dwóch stron. W dzisiejszym świecie, szczególnie w krajach "cywilizowanych", statystycznie na rodzinę przypada jedno dziecko, i w nim pokłada się ogromne nadzieje, projektuje na nim własne marzenia, w konsekwencji odpowiedzialne rodzicielstwo zastępując nadopiekuńczością. To temat bardzo istotny również w polskiej tradycji wielopokoleniowych "mafii rodzinnych", gdzie dziadkowie wychowują wnuki, a dzieciom z poczucia obowiązku nie przychodzi nawet na myśl, by oddać rodziców do domu starców - mówi o dramacie reżyser Adam Nalepa

Występują:

Joanna Jeżewska ((na zdjęciu) Matka)

Anna Smołowik (Narzeczona)

Bartosz Mazur (Syn)

Zdzisław Wardejn (Przyjaciel)

oraz Chór Kobiet:

Agnieszka Drumińska, Izabela Gwizdek, Danuta Nagórna, Krystyna Wolańska i Grzegorz Sierzputowski

Reżyseria - Adam Nalepa

Scenografia - Jan Kozikowski

Muzyka - Marcin Mirowski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji