Artykuły

Lem czytany z optymizmem

"Solaris. Raport" TR Warszawa w reż. Natalii Korczakowskiej na XIII Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. Pisze Henryka Wach-Malicka w Polsce Dzienniku Zachodnim.

Studio Telewizji Katowice z powodzeniem spełnia funkcję alternatywnej sceny Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje". Nietypowa przestrzeń sprzyja zresztą prezentowanym przedstawieniom, co potwierdziło się i w tym roku. Konkursowy spektakl "Solaris. Raport", w reżyserii Natalii Korczakowskiej, został nagrodzony najdłuższymi (jak dotąd) oklaskami. Być może dlatego, że był najbliższy idei naszego festiwalu. Reżyserka nie tylko oparła się na powieści Stanisława Lema, ale zinterpretowała ją w oryginalny, własny sposób. Najbardziej zaskoczyła pogodniejszym, niż w oryginale, klimatem narracji. Nie rezygnując z filozoficznych rozważań i wątpliwości Lema, podszyła je nutą optymistycznego dystansu. Oryginalnie rozwiązała też problem Oceanu, największej przecież niewiadomej w tekście Lema. Oceanem są po prostu widzowie; siedząca naprzeciw aktorów "milcząca, myśląca masa". Spektakl jest świetnie skomponowany. Także dosłownie; rola ścieżki dźwiękowej jest tu nie do przecenienia. To ona wyznacza czas scenicznego działania postaci. W przedstawieniu Teatru Rozmaitości z Warszawy nie ma dosłowności, ale nie ma też nachalnej dekoracyjności. Nie o żaden statek kosmiczny przecież w końcu Lemowi chodziło, a o kosmos zatapiający wnętrze człowieka.

Dziś, na scenie Teatru Rozrywki (g. 18) ostatni konkursowy spektakl. Monika Pęcikiewicz pokaże "Sen nocy letniej"Williama Szekspira. Spektakl, zrealizowany przez młodą reżyserkę na scenie wrocławskiego Teatru Polskiego, wywołał niezłą burzę. Bo w żadnej mierze nie jest to grzeczne przedstawienie, w baśniowym anturażu, choć do takiej interpretacji sztuki Szekspira widownia jest przyzwyczajona. To raczej opowieść o tym, co naprawdę tkwi w podświadomości bohaterów i co motywuje ich do działania. A reżyserka doszukała się tam bardzo mrocznych wątków, ostrego erotyzmu i bezwzględnej rywalizacji o uczucia i władzę.

Zwycięzcę XIII Ogólnopolskiego Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" poznamy w sobotę. 2 i 3 kwietnia (g. 18) zaprezentowany zostanie natomiast spektakl mistrzowski, czyli "Tango" Sławomira Mrożka, w reżyserii Jerzego Jarockiego. Spektakl Teatru Narodowego w Warszawie pokazany zostanie w Teatrze Śląskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji