Artykuły

Biblijny rock

Twórcy ci rozpoczęli współpracę w 1965 roku. Pierwszy sukces przyszedł trzy lata później. Był to musical oparty na biblijnej historii "Józef i cudowny płaszcz w technikolorze"

Tim Rice zawsze marzył, aby napisać utwór o Judaszu. Musical "Jesus Christ Superstar" jest po części realizacją tego pomysłu. Pierwszym jego utworem była piosenka "Superstar", która pojawiła się w listopadzie 1969 roku na singlu. Niektóre stacje radiowe wydały zakaz emisji piosenki, ale i tak odniosła ona sukces. Potem nagrano album, który stał się najlepiej sprzedawanym w USA w 1971 roku. Pierwsze wystawienie musicalu miało miejsce 12 października 1971 roku na Brodway'u. Na brytyjskim West Endzie pojawił się rok później i stał się najdłużej wystawianą tam sztuką. Kolejny rok przyniósł wersję filmową, którą nakręcono w Izraelu, uwspółcześniając nieco historię, przez wprowadzenie: czołgów, karabinów maszynowych i narkotyków.

Musical "Jesus Christ Superstar" składa się z wielu znakomitych piosenek: "I Don't Know How to Love Him", "Superstar", "Hosanna","Everything's Allright" czy "Could We Start Again, Please". Dzisiaj usłyszymy je wszystkie podczas premierowego spektaklu w Teatrze Rozrywki. Przedstawienie reżyseruje Marcel Kochańczyk, którego dziełem są wszystkie największe przeboje chorzowskiej sceny: "Skrzypek na dachu", "Cabaret", "Evita" i "The Rocky Horror Show". Scenografię zaprojektował Grzegorz Policiński. To jego pierwsza praca dla Teatru Rozrywki, a na stałe związany jest z Telewizją Kraków. Przygotował też scenografię do wystawienia musicalu "Hair" w Gdyni. Projekty kostiumów są autorstwa Elżbiety Terlikowskiej. Wielkich produkcji nie może być bez dobrego choreografa. Jarosław Staniek pracował już nad 30. spektaklami teatralnymi, widowiskami, koncertami, reklamami i teledyskami. Kierownictwo muzyczne sprawuje Jerzy Jarosik. Tytułową rolę powierzono Maciejowi Balcarowi, piosenkarzowi (z wykształcenia architektowi), którego grupa "Maciej Balcar&koniec świata" istnieje już pięć lat. Muzyk ten zapraszany jest często na festiwale, współpracuje z wieloma grupami. Balcar, specjalnie do tej roli, schudł, zapuścił brodę i ćwiczy kondycję. Kolejny piosenkarz w chorzowskiej premierze, to Janusz Radek (z wykształcenie historyk), który wcieli się w Judasza. W pozostałych rolach zobaczymy popularnych aktorów Teatru Rozrywki. Marią Magdaleną będzie Maria Meyer, a Królem Herodem Jacenty Jędrusik. Wystąpią również: Andrzej Kowalczyk, Robert Talarczyk, Elżbieta Okupska, Marta Tadla, Marian Florek i Janusz Kruciński.

- Webber i Rice, pisząc swój musical, nie interpretowali go religijnie - mówi Dariusz Miłkowski, dyrektor Teatru Rozrywki. - Ten musical nigdy nie budził kontrowersji, bo z założenia, jest to dotknięcie ludzkiej części zjawiska. Boskość wymaga tu symboliki inscenizacyjnej. Wystawienie musicalu musi nieść zawsze dla widza jakąś niespodziankę. Mamy nadzieję, że tak będzie u nas i tym razem - dodaje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji