Artykuły

Biblia i rock

"Jesus Christ Super Star" - słynny musical z librettem Andrew Lloyd Webbera i Tima Rice'a, pierwszy raz wystawiony na Broadwayu w 1971 r., będzie można obejrzeć w piątek, sobotę i niedzielę w stołecznym teatrze Polskim. Wystąpi chorzowski teatr Rozrywki.

Przedstawienie wyreżyserował Marcel Kochańczyk, uznawany obecnie za jednego z nielicznych specjalistów od musicali w Polsce. Recenzje prasowe po premierze w kwietniu br. były bardzo optymistyczne. Krytycy zachwycali się przede wszystkim odtwórcami głównych ról: "Maciej Balcar obdarzony jest świetnym głosem i ma osobowość sceniczną" - pisano. Sam reżyser tak wypowiada się o tym spektaklu: - "Jesus Christ Super Star" nie jest sztuką religijną. Zdarzało się, że ludzie odbierali to przedstawienie zbyt osobiście. Tymczasem jest to rock-opera odgrywana w teatrze, zrealizowana na podstawie historii życia Jezusa. Dla rozwoju świata, kultury i dla człowieka to postać fundamentalna. I dlatego interesuje teatr, prowokuje do twórczości, a tym samym do stawiania pytań, nawiązania rozmowy z widownią.

- Ta historia jest bardzo uczłowieczona, namacalna i... potoczna - powiedział ŻW Janusz Radek, występujący w roli Judasza. - Swoją postać staram się przedstawiać w taki sposób, jak gdybym chciał wyciągnąć kogoś z widowni i powiedzieć mu: "Stary! Zamieńmy się, teraz ty bądź Judaszem, bo jestem takim samym człowiekiem jak ty, tak samo ułomny i słaby". Chcę pokazać Judasza w sposób, który pozwoli widzom zrozumieć jego postępowanie, jakoś wytłumaczyć jego zdradę. Myślę, że biblijna historia ma przełożenie na współczesność. Widz, który niekiedy może mieć chwile zwątpienia, pewnie utożsamia się z losem tego bohatera. Nie każdy chrześcijanin ma siłę cały czas wierzyć - powiedział Janusz Radek.

Na scenie teatru Polskiego zobaczymy gwiazdy teatru Rozrywki i gości. Wystąpią m.in. Maciej Balcar jako Jezus, Maria Meyer w roli Marii Magdaleny, Jacenty Jędrusik jako król Herod oraz Andrzej Kowalczyk, Robert Talarczyk, Elżbieta Okupska, Janusz Kruciński i inni.

Autorem choreografii jest Jarosław Staniek, scenografię przygotował Grzegorz Policiński. Tekst spolszczył Wojciech Młynarski.

Spektakle będą pokazywane w następujących terminach: 10 listopada, godz. 19; 11 i 12 listopada, godz. 16.30 i 20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji