Artykuły

Wrocław. Grotowski w sieci

Nowy wortal zostanie uruchomiony 27 marca, w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Grotowski.net to inicjatywa skierowana do teatrologów, badaczy i do wszystkich zainteresowanych teatrem i sztukami widowiskowymi - mówi Magda Sadura z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Wortal zbudowany jest z czterech działów: Encyklopedia.Grotowski, Mediateka, Narzędziownia i pismo naukowe "Performer".

Encyklopedia.Grotowski to wyczerpująca skarbnica wiedzy na temat biografii i dorobku artystycznego Jerzego Grotowskiego. Tu znajdą się również informacje na temat współpracowników legendarnego twórcy teatru, jego poprzedników i kontynuatorów. Encyklopedia ma być nieustannie rozszerzana i docelowo stać się przewodnikiem po twórczości Grotowskiego.

W dziale Mediateka zostaną udostępnione zdjęcia, pliki audio i wideo oraz teksty odnoszące się do działalności Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium, które w głównej mierze pochodzą z Archiwum Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Szczególnie przydatna dla badaczy teatru może być zakładka Narzędziownia. Znajdą się tu bibliografie, kalendaria, katalogi i spisy, które ułatwią poruszanie się po Archiwum i Czytelni Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Na wortalu będzie również zamieszczone pismo naukowe "Performer". Na jego łamach będą publikowane materiały źródłowe i opracowania dotyczące Grotowskiego i jego współpracowników oraz teksty na temat teatru. W pierwszym numerze pt. "Po Roku Grotowskiego" znajdą się teksty autorstwa m.in. Eugenia Barby, Ludwika Flaszena, Małgorzaty Dziewulskiej, Leszka Kolankiewicza i Marco de Marinisa.

Jak podkreślił dyrektor programowy Instytutu Grotowskiego, Dariusz Kosiński, Grotowski przez ponad czterdzieści lat pracy artystycznej "nie tylko przeorał i przemienił teatr i sztukę, ale wpłynął w sposób znaczący na wiele aspektów kultury Europy i świata". "W sposób mniej lub bardziej jawny odcisnął piętno na wielu kluczowych procesach i zjawiskach drugiej połowy XX wieku. Wpływ ten nie zakończył się wraz ze śmiercią artysty, ale trwa (...). Jego efektem jest wciąż rozszerzająca się sieć powiązań, swoista konstelacja, łącząca Grotowskiego z wieloma ludźmi: jego współpracownikami i uczniami oraz tymi, którzy współpracowali i byli kształtowani przez nich" - tłumaczył Kosiński. Jego zdaniem, ta "rozproszona sieć powiązań", po uruchomieniu Grotowski.net zyska miejsce, w którym będzie mogła się ujawnić w całej swojej rozległości i złożoności.

Jerzy Grotowski (1933-1999) - reżyser teatralny, praktyk i teoretyk kultury, badacz zachowań ludzkich. Wraz z Ludwikiem Flaszenem objął w 1959 r. Teatr 13 Rzędów w Opolu i przekształcił go w Teatr Laboratorium, w którym ucieleśnił ideę "teatru ubogiego". Peter Brook pisał, że "od czasów Stanisławskiego nikt na świecie nie badał natury aktorstwa, jego znaczenia, jego procesów duchowo-fizyczno-emocjonalnych tak dogłębnie i całkowicie, jak Grotowski".

Teatr Laboratorium, kierowany przez Grotowskiego i Flaszena, nie był teatrem w tradycyjnym sensie, lecz instytutem ukierunkowanym na badanie sztuki teatralnej, a zwłaszcza sztuki aktora. Jego działalność skupiała się na wielkich tekstach klasycznych (zarówno polskich pisarzy romantycznych: Mickiewicza, Słowackiego i Wyspiańskiego, jak Marlowe'a i Calderona), których rola w Polsce bliska była mitycznym tekstom kultury. Pod koniec lat 70. Grotowski badał techniki rytualne wywodzące się z różnych tradycji. Od 1986 r. do śmierci Grotowski pracował głównie w Pontederze (Włochy), gdzie założył Workcenter of Jerzy Grotowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji