Artykuły

Katowice. Legenda polskiego plakatu w Rondzie Sztuki

Prace wybitnego polskiego mistrza plakatu będzie można podziwiać od 19 marca w Galerii ASP Katowice Rondo Sztuki na wystawie "Henryk Tomaszewski (1914-2005). Retrospektywa.".

Mówi się, że siłą plakatów Henryka Tomaszewskiego jest proste, inteligentne przełożenie na język obrazu treści i przesłania konkretnych wiadomości i informacji, motywów i wątków literackich, teatralnych, filmowych, plastycznych, muzycznych, społecznych. Artysta podkreślał, że "przez całe życie starał się odnaleźć znaki, które byłyby zrozumiałe dla wszystkich".

Henryk Tomaszewski, debiutując w drugiej połowie lat 30. ubiegłego wieku, wniósł do polskiego plakatu młodzieńczy wigor, swobodę w kształtowaniu obrazu, urozmaiconą fantazję. Posługiwał się warsztatem zbliżonym do malarskiego. W swoich pracach, zauważonych na Wystawie Światowej w Nowym Jorku (1939), zastosował barwną plamę, syntetyczny rysunek. Po II wojnie światowej wprowadził do swej sztuki prowokującą grę z wyobraźnią widza, wyrafinowaną poetykę, minimalizm formy. Poprzez znakomicie zaprojektowany znak graficzny, literę, symbol, metaforę wyraziście i celnie komentował teatralne i operowe spektakle, wystawy, filmy, koncerty, wydarzenia kulturalne. Tworzył lapidarne, wyrafinowane wypowiedzi plastyczne (plakaty, ilustracje, okładki), posługiwał się skrótem myślowym, wysublimowaną syntezą idei ujętą w znak graficzny lub malarski.

Jego dzieła wyróżniają się prostotą, precyzją myślenia, niebywałym poczuciem humoru, swobodnym, lakonicznym rysunkiem. Podpatrując wymykające się uwadze przeciętnego obserwatora zjawiska życiowe, Henryk Tomaszewski ukazuje w nich głębsze i ogólniejsze prawdy. Poprzez aluzje i niedomówienia pobudza do twórczego odbioru dzieła.

Henryk Tomaszewski - jeden z największych artystów plakatu w dziejach tej dyscypliny sztuki. Wybitny grafik, ilustrator i pedagog, współtwórca polskiej szkoły plakatu. Urodzony 10 czerwca 1914 w Warszawie, zmarł 11 września 2005 tamże.

W Galerii ASP Katowice Rondo Sztuki będzie można zobaczyć prace zaliczane do tych najsławniejszych, m. in. filmowe "Symfonia Pastoralna", "Baryłeczka", "Obywatel Kane" (wszystkie z 1947) plakaty teatralne: "Król Edyp" i "Nosorożec" (obydwa z 1961), "Hadrian VII" wystawowe: "Moore" (1959), "Wzornictwo przemysłowe Wielkiej Brytanii" (1963), "Ars erotica" (1993).

termin: 19.03-10.04.2011

miejsce: Galeria Rondo Sztuki, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1, Katowice

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji