Artykuły

Beckett z każdej strony

Tego można się było spodziewać: skoro redakcja "Toposu" była tak mocno zaangażowana w organizację odbywającego się w zeszłym roku w Sopocie festiwalu beckettowskiego ("Back to the Beckett Text"), było jasne, że zaowocuje to beckettowskim numerem pisma - pisze Przemysław Gulda w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Oto i on: ozdobiony na okładce zdjęciem Zbigniewa Zapasiewicza w roli Krappa w jednej z najbardziej cenionych polskich inscenizacji "Ostatniej taśmy", wypełniony po brzegi tekstami samego Becketta i o Becketcie, napisanymi zarówno przez jego uznanych znawców i zupełnie nowych interpretatorów jego twórczości, odkrywających jej nader zaskakujące aspekty. Dwa teksty Becketta, które otwierają ten numer, tłumaczył oczywiście najważniejszy z polskich beckettologów Antoni Libera. Kilka stron dalej można przeczytać wywiad z nim samym. Opowiada w nim zarówno o swej fascynacji irlandzkim noblistą, jak i własnej powieści, popularnej swego czasu "Madame", w której również można doszukać się wątków beckettowskich.

Obszerny zestaw tekstów dotyczących twórczości autora "Końcówki" otwiera nie byle kto, bo sam J.M. Coetzee - to zapis wystąpienia noblisty sprzed kilku lat, który wygłosił podczas sympozjum beckettowskiego w Tokyo. Przedstawia w nim kilka możliwych sposobów interpretacji twórczości bohatera tego numeru "Toposu". Dalej przeczytać można m.in. teksty: Marty Aleksandrowicz i Miłosza Wojtyny, analizujących decyzje translatorskie związane z trzema wersjami językowymi "Towarzystwa" (jest to zresztą tekst będący swego rodzaju podsumowaniem warsztatów translatorycznych, odbywających się w ramach sopockiego festiwalu), Moniki Szuby, zajmującej się z kolei dwujęzycznością "Strzępów myśli i pytań", Katarzyny Ojrzyńskiej, badającej teatralne aspekty "Końcówki", Aleksandry Wachacz, poddającej podobnej analizie "Come and Go", Arkadiusza Misztala, poszukującego związków między twórczością Becketta i Paula Austera, Joanny Lisiewicz, która wyobraża sobie spotkanie Becketta z Różewiczem, Bartosza Lutostańskiego, prezentującego ciekawą analizę obecności morza w dziełach autora "Końcówki".

A jeśli komuś jeszcze mało, poczytać może w najnowszym "Toposie" kilka materiałów niezwiązanych z Beckettem, np.: sporo nowej poezji rodzimych twórców, kolejny odcinek zapisków Wojciecha Kassa czy arkusz poetycki Piotra Matywieckiego.

Topos - dwumiesięcznik literacki, nr 5 (114) 2010

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji