Artykuły

W głowie ogień i żar

Niewielka widownia Czarnej Sali z trudem mieściła premierową publicz­ność. "Ogień w głowie", sztuka Mariusa von Mayenburga, trafił do Gdańska po warszawskiej prapremie­rze. Wybrzeżowy spektakl w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego zasługuje na uwagę i uznanie.

"Ogień w głowie" to mroczna, rodzin­na opowieść. Dojrzewanie nastoletnie­go rodzeństwa może przerodzić się w gehennę. Sztuka Mayenburga - niemiec­kiego, niespełna 30-letniego autora, na­leży do tzw. ostrej publicystyki literac­kiej, wszechobecnej w teatrach europej­skich ostatniego dziesięciolecia. Nieste­ty, tekst nie jest najwyższego lotu. Czę­sto operuje banałem i nadmiernym uproszczeniem, a jednak gdański spek­takl dzięki pomysłom realizatorów jest przejmujący.

W tej sztuce rodzice nie mają kontaktu ze sobą, nie rozumieją swoich dzieci, które oczywiście nie chcą porozumieć się ze "starymi". Pustka rodzi zło. Olga i Kurt - rodzeństwo w trudnym wieku dojrze­wania - szukają bliskości. Ich kazirodczy związek napotyka na ostry sprzeciw chłopaka Olgi - Paula. Ogień, przemoc, nienawiść, bezradność i szaleństwo - to są emocje, którymi przesiąknięte jest to przedstawienie. Reżyser Piotr Kruszczyński stworzył widowisko przejmu­jące, ale i taktownie stonowane. Trage­dię "rozpisał" na sytuacje nie epatując wulgarnością. Centralnym punktem scenograficznym w tym przedstawieniu jest stół, który - jak to w rodzinie - powinien łączyć. Zamieniony na łóżko - dzieli, a kiedy staje się sarkofagiem - przeraża.

Bardzo podobała się w tym spektaklu Anna Kociarz w roli Olgi, brawa zebrali również dwaj inni początkujący aktorzy: Paweł Zdun i Maciej Konopiński. Po­wrót na scenę Marii Mielnikow publicz­ność przywitała z ogromną radością. Krzysztofa Matuszewskiego nagrodzono zasłużonymi brawami. W Czarnej Sali Teatru "Wybrzeże" pojawił się spektakl pełen ognia i żaru. Publiczność będzie miała o czym rozmawiać.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji