Artykuły

"Umarła klasa" w "Stodole"

Jak pamiętają niektórzy, największym wydarzeniem ubiegłorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych stał się spektakl "Umarła klasa" krakowskiego teatru Tadeusza Kantora CRICOT 2.

"Umarła klasa" to widowisko rozważające problemy naszego istnienia, widowisko wstrząsające, pozostawiane u widza niezatarte wspomnienia. Mimo iż aktorzy posługują się kwestiami wyjętymi z "Tumora Mózgowicza" Witkacego nie tekst jest tutaj najważniejszy. Kantorowi udało się wyzwolić swój teatr od konieczności dialogów, od balastu słowa, stworzyć spektakl, w którym forma staje się jednocześnie treścią.

Przypomnijmy, iż nie tak dawno Andrzej Wajda zwierzał się czytelnikom "Dialogu", iż kręcąc film o "Umarłej klasie" z radością przyjmował uwagi i wypełniał życzenia Tadeusza Kantora dotyczące realizacji filmowej przedstawienia. Przedstawienie to odbiło i się szerokim echem, nie tylko w środowiskach zainteresowanych teatrem, w kraju i za granicą. Dobrze się stało, że tegorocznym Warszawskim Spotkaniom Teatralnym towarzyszy nieoficjalny ubiegłoroczny laureat tych Spotkań. Towarzyszenie to również ma charakter nieoficjalny, gdyż CRICOT 2 od 11 do 13 bm. daje przedstawienia "Umarłej klasy" na zaproszenie studentów w "Stodole" - Centralnym Klubie Studentów politechniki Warszawskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji