Artykuły

Krosno. Dwa dni z "Zimnym draniem i przyjaciółmi"

Maciej Luśnia, aktor, pieśniarz i kompozytor, 20-lecie swojej pracy artystycznej świętuje w Krośnie. To powrót do korzeni. Luśnia pochodzi z Krosna, tu stawiał pierwsze aktorskie kroki w szkolnym zespole teatralnym.

W piątek i sobotę na scenie Regionalnego Centrum Kultury odbędzie się jubileusz 20-lecia pracy artystycznej Macieja Luśni.

Mieszkańcy Krosna będą mogli posłuchać, jak sprawdza się w repertuarze kabaretowym i lirycznym.

- 11 marca o godz. 12 na scenie RCKP rozpoczynam jubileusz programem MISZ-MASZ - scenki na wesoło z moim udziałem i zaprzyjaźnionych aktorów oraz studentów krakowskiej szkoły aktorskiej SPOT. Znajdą się tu sceny z dzieł Fredry, Mickiewicza i Szekspira. Prowadzenie Jan Korwin Kochanowski, gościnnie Karolina Smolińska. Jest to program głównie dla szkół - informuje artysta.

O godzinie 19 odbędzie się autorski kabaretowy recital "Zimny drań i przyjaciele". Gościnnie zaśpiewa Kasia Antonik-Stompel.

- Najważniejszy dla mnie będzie wieczór 12 marca. O godz. 18 w sali widowiskowej RCKP odbędzie się premiera koncertu "Ciebie ujrzałem". Jestem autorem muzyki do 17 piosenek w tym spektaklu. Są to piosenki do tekstów m.in. Adama Mickiewicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Stanisława Wyspiańskiego, C.K. Norwida. Do czterech piosenek sam napisałem tekst - mówi Luśnia.

"Ciebie ujrzałem" to spektakl prezentujący piosenki o miłości, które aktor śpiewa miłym, ciepłym głosem. Koncerty w RCKP to piękny ukłon w stronę krośnieńskiej publiczności, wśród której nie zabraknie dawnych przyjaciół i znajomych artysty.

Maciej Luśnia jest krośnianinem. Gdy skończył krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, został zaangażowany do Narodowego Starego Teatru i przez dłuższy czas był najmłodszym aktorem w zespole. Występował m.in. w Operetce W. Gombrowicza, Fauście J. W. Goethego, Szewcach S.I. Witkiewicza, grywał w telewizyjnych "Spotkaniach z balladą", "Sensacjach XX wieku". "Zagrał także w filmach, m.in.: "Śmierć jak kromka chleba", "Legenda Tatr", "Jan Paweł II", spektaklach telewizyjnych, m.in. "Wspaniałe życie", "Śmiech o wolności", "Sensacje XX wieku", serialach, m.in.: "Na dobre i na złe", "Samo życie", "Tylko miłość", "Lokatorzy", "Faceci do wzięcia" i ostatnio w "Barwach szczęścia" i "Nowej".

Po kilkunastu latach pracy na teatralnym etacie doszedł do wniosku, że chciałby pracować w teatrze, w którym miałby wpływ na to, w jakich sztukach i co gra. Założył więc teatr impresaryjny, w którym jest aktorem, reżyserem i menedżerem. Teatr Profesjonalny "Profeteum" ma swoją siedzibę w Krośnie, bo Maciej Luśnia pochodzi z Krosna.

W pierwszej przygotowanej przez Profeteum sztuce "Mąż i żona" Aleksandra Fredry pracowali aktorzy z Krakowa, ale wśród nich znalazła się krośnianka Justyna Smolińska, a scenografię i kostiumy przygotowała również krośnianka Ewa Cisowska. Wybierając na premierowe przedstawienie sztukę Fredry, Luśnia puszczał oko w stronę historii. W zamku Kamieniec w pobliskich Czarnorzekach hrabia Fredro umieścił akcję "Zemsty".

Obdarzony miłym, ciepłym głosem zaczął śpiewać i komponować piosenki do tekstów A. Mickiewicza K. Przerwy-Tetmajera, L. de Camoesa, J. Donne'a, C. K. Norwida, S. Wyspiańskiego. Andrzej Kusza z Muzycznego Centrum w Krakowie tak charakteryzuje artystę: "Maciek to bardzo ciekawa osobowość, nie tylko artystyczna. Jego piosenki wymykają się wszelkim próbom zaszufladkowania. Okolice związane z muzyką poetycką i aktorską są dla niego zbyt ciasne. Działalność muzyczna Maćka to refleksja nad przemijaniem, jakością życia, otaczającą nas rzeczywistością. Przy okazji, jego twórczość zaskakuje świeżością i lekkością interpretacji".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji