Artykuły

Warszawa. "Italiani" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

"Italiani": najnowszy film Łukasza Barczyka - dziś pokaz i dyskusja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W piątek premiera w Muranowie z udziałem gościa specjalnego - amerykańskiego aktora Crispina Glovera.

Glover był gwiazdą m.in. "Powrotu do przyszłości", gdzie zagrał ojca Marty'ego McFly'a, i "Dzikości serca" Davida Lyncha, w którym wcielił się w psychopatę Della. Wystąpił też m.in. w filmach: "I kowbojki mogą marzyć", "Truposz", "Co gryzie Gilberta Grape'a", a ostatnio w "Alicji w kranie czarów". W obsadzie najnowszego filmu Łukasza Barczyka "Italiani" jednak go znajdziemy. Skąd więc jego obecność na premierze? Pojawi się na niej, ponieważ jest znajomym reżysera. Do Warszawy przywiózł też pewien projekt, który być może zobaczymy podczas kolejnej edycji Ery Nowe Horyzonty.

Na piątkowym uroczystym pokazie, oprócz Oprócz Glovera, pojawi się oczywiście reżyser Łukasz Barczyk, a także Krzysztof Warlikowski, oraz aktorzy Nowego Teatru: Renate Jett i Jacek Poniedziałek. Premiera ma charakter zamknięty, ale jeszcze tego samego dnia film trafi na ekrany - w Warszawie do Muranowa i Kultury. A we czwartek odbędzie się otwarty pokaz w ramach cyklu Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Re:Forma. Projekcji będzie towarzyszyć wykład reżysera i dyskusja z udziałem zaproszonych krytyków oraz teoretyków filmu.

"Italiani" to filmowo-teatralny eksperyment. Łukasz Barczyk zaprosił do współpracy Krzysztofa Warlikowskiego. Wybitny reżyser teatralny debiutuje na ekranie jako aktor. Prowadzi widzów w głąb intymnego świata "mężczyzny, jego relacji z rodziną i najbliższymi (Renate Jett, Jacek Poniedziałek). Na ekranie powstaje świat zbudowany ze wspomnień, obsesji i fantazji głównego" bohatera.

Łukasz Barczyk, twórca "Patrzę na ciebie, Marysiu", "Przemian" oraz "Nieruchomego poruszyciela" nad najnowszym projektem pracował cztery lata. Film niemal w całości powstał z prywatnych pieniędzy. Był realizowany w plenerach środkowych Włoch. Autorką hipnotycznych zdjęć jest Karina Kleszczewska, stała współpracowniczka Barczyka.

O ekranowej fuzji współczesnego kina i teatru można będzie porozmawiać z reżyserem we czwartek 10 marca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3. Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem rozpocznie się o godz. 19. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji