Artykuły

Płock. Srebrna Maska dla Jacka Mąki

Srebrne Maski rozdane. Niczym Oscary przyznaje je co roku płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru. Jacka Mąkę [na zdjęciu] nagrodziło już po raz trzeci, po raz pierwszy uhonorowało za to Magdalenę Tomaszewską-Karbowską - Kucharkę ze sztuki "W małym dworku" Witkacego.

Początkowo uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru i specjalnie przygotowana premiera miały się odbyć 6 kwietnia. Jednak śmierć Papieża sprawiła, że obchody zostały przesunięte - aż do czwartkowego wieczoru. Wtedy jak zawsze przy takich okazjach w pierwszych rzędach zasiedli oficjele - politycy, urzędnicy.

Wielu przyniosło po koszu kwiatów, a do tego prezenty. Np. Adam Struzik jako prowadzący teatr marszałek województwa - 17 mln zł na remont teatralnego gmachu.

- Mój prezent jest skromniejszy - przyznał prezydent Płocka Mirosław Milewski. Dyrektorowi teatru wręczył 5 tys. zł. Możecie przeznaczyć je na co chcecie... kosztowniejszy zakup, nagrody dla pracowników, mniej oficjalną niż ta imprezę.

Ale i tak największe brawa dostały dziewczyny z III LO. Do teatru przyniosły wprawdzie tylko bukiet z gerber i bzu, ale za to pięknie podziękowały wszystkim artystom: - Za to, że już wiemy, że całe życie jest w pewnym sensie teatrem.

Na zakończenie Towarzystwo Przyjaciół Teatru wręczyło Srebrne Maski - nagrody dla najbardziej wyróżniających się artystów sezonu. Magdalena Tomaszewska-Karbowska dostała ją za rolę służącej Idy w farsie "O co biega" i Kucharki ze sztuki "W małym dworku" Witkacego. "Stworzyła pełne życia postacie, które dały widzom uśmiech i radość" - brzmiało uzasadnienie kapituły Towarzystwa. Jacek Mąka dostał nagrodę już po raz trzeci, tym razem za rolę Ojca w "Sklepach cynamonowych" Schulza i za udział w jubileuszowym spektaklu "Nasz teatr".

Trzecia Srebrna Maska przypadła Andrzejowi Bernerowi, twórcy muzyki do "Sklepów cynamonowych". Nie mógł jej odebrać, bo mieszka za granicą.

Jacek Mąka

Ma 46 lat, skończył warszawską PWST, grał w Kaliszu, Bydgoszczy, Łodzi, we Francji. Ale na stałe mieszka w Płocku. - Wszędzie za granicą pytają, skąd pochodzę. I zawsze mówię, że z Płocka - podkreślał urodzony w Wołominie aktor. Zdradził, że niedługo będzie występował przed publicznością w Strasburgu.

Magdalena Tomaszewska-Karbowska

Absolwentka studium aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Niezrównana w rolach komediowych, była już nominowana do Srebrnej Maski, m.in. za rolę w "Dwóch morgach utrapienia". I choć jest młodą mamą, potrafi nieźle przestraszyć dzieciaki - ostatnio grała Czarownicę w "Czarodziejskim Krzesiwie".

Srebrne Maski

Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru przyznaje je od 1983 r. Dostają je najlepsi aktorzy i twórcy teatralni mijającego sezonu. Zaprojektowała je Zofia Samusik-Zaremba, od 14 lat wykonuje je gratis pracownia Jerzego Stachurskiego. Werdykt do ostatniej chwili utrzymywany jest w ścisłej tajemnicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji