Artykuły

Gdańsk. Zmarła Lucyna Legut

Dzisiaj zmarła Lucyna Legut, wieloletnia aktorka Teatru Wybrzeże, malarka, pisarka, autorka popularnych książek dla dzieci.

Lucyna Legut urodziła się w 1926 roku w Suchej Beskidzkiej. W 1950 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W latach 1945-1947 studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1951-1956 była aktorką Teatru Ziemi Pomorskiej w Toruniu. W 1956 roku została aktorką Teatru Wybrzeże i pracowała tutaj do 1991 roku.

Zagrała w kilkudziesięciu spektaklach. Do jej najwybitniejszych ról należy Marta w "Kto się boi Virginii Woolf" Edwarda Albee'ego w reżyserii Jerzego Golińskiego (1965). Zagrała również Księżniczkę Irinę w zdjętych przez cenzurę "Szewcach" Witkacego w reżyserii Zygmunta Hübnera (1957) oraz Dorotę w "Matce" Witkacego w reżyserii Tadeusza Minca (1969).

W latach 2000-2006 występowała w Niekabarecie Macieja Nowaka "Dobry Wieczór w Ratuszu Staromiejskim" oraz "Dobry Wieczór w w Starej Aptece" w Teatrze Kameralnym w Sopocie.

Z grą aktorską łączyła twórczość literacką. Debiutowała w 1960 książką dla dzieci "Świerszcze mają sklep z instrumentami". W 1961 debiutowała jako autorka utworów scenicznych, na sopockiej Scenie Kameralnej, sztuką "Złodziej serc".

Została uhonorowana licznymi odznaczeniami i nagrodami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2000 roku i Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w roku 2005.

***

W latach 1956-1991 była aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Mówiła: - W gdańskim teatrze moja pierwsza duża i kochana rola to Nina, w sztuce "Nina" i jeszcze Jassie Hogan w sztuce "Księżyc świeci nieszczęśliwym" oraz rola żony w "Kto się boi Wirginii Woolf". Wiele ról lubiłam, ale najbardziej te komediowe, do których się chyba urodziłam. Mówi się, że komikiem trzeba się urodzić, że tego nie można się nauczyć.

Przyszła na świat w Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca, co uważała za zrządzenie losu. W tym roku skończyłaby 85 lat.

(Gabriela Pewińska, Polska Dziennik Bałtycki online)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji