Artykuły

Bydgoszcz. Prapremiera sztuki Eurypidesa w Polskim

5 marca na dużej scenie Teatru Polskiego odbędzie się polska prapremiera "Hekabe" Eurypidesa w reż. Łukasza Chotkowskiego.

"Hekabe" to jedna z 17 zachowanych tragedii napisana przez Eurypidesa. Opowiada historię królowej Troi - mitycznej Hekabe, która uchodziła za żonę króla Priama. Była matką dziewiętnastu spośród jego 50 dzieci, m.in.: Hektora, Parysa, Deifobosa, Polidora, Kasandry, Helenosa, Kreuzy, Polikseny, Laodike, Medesykasty, Polidamasa, Troilosa i Pandarosa. W czasie burzenia Troi przeżyła śmierć wszystkich swych dzieci i została niewolnicą Odyseusza. Wg innej wersji mitu: po śmierci najmłodszego z synów, zamieniona w sukę wyjącą na jego grobie, rzuciła się z rozpaczy do morza. Motyw smutku Hekabe przejawia się w sztuce i literaturze, jako symbol nieszczęścia, rozpaczy i bólu.

Łukasz Chotkowski (1981)

Dramaturg, pracuje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, reżyser. Autor sztuk ogłoszonych drukiem: "Performatyka motyli", "Niestąd". Był kuratorem festiwali: Express EC 47, Odcienie Polityki i Postdrama Project. Publikował teksty teoretyczne o Marinie Abramović, Sarah Kane, Elfriede Jelinek. Pracował m.in. z Mają Kleczewską jako współautor adaptacji i dramaturg spektakli "Marat/Sade", "Płatonow" i "Babel". W Teatrze Polskim w Bydgoszczy wyreżyserował "O zwierzętach" Elfriede Jelinek oraz "Łaknąć" Sarah Kane.

W Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu zrealizował "Prowadź nas przez kości umarłych" wg Olgi Tokarczuk, w CSW w Torunia Akcję Performatywną Szturm wg Euripidesa/Mullera, w Centum Nauki Kopernika w Warszawie zdarzenie muzyczne Fuga na telegrafy wg Celana. Uczestnik projektu Perform Komuny/Warszawa, w ramach, którego zrealizował instalację video "Tkacze Remix". Przygotowuje polską prapremierę "Nocnego Portiera" Cavani w Teatrze im. J. Kochanowskiego Opole [maj 2011]. Laureat nagród za adaptację "Sprawy Dantona" na Festiwalu Klasyka Polska i za debiut reżyserski "O zwierzętach" na Festiwalu Prapremier.

***

JESTEM HEKABE

W sercu ciemności.

W słońcu tortur.

Do metropolii świata.

W imieniu ofiar.

Precz ze szczęściem pokory.

Niech żyje:

Nienawiść.

Pogarda.

Bunt.

Śmierć.

Hekabe jestem.

W cierpieniach moje okrzepły siły i duch się zaprawił.

W łonie będę szukać drogi do zemsty.

Nieznana potworność, przed którą wzdryga się niebo i ziemia, w myśli się pocznie-rany,

zgon i pogrzeb.

Dziś ból jest większy i okrutnej zemsty żąda kobieta.

Niech się szaleństwo razem z gniewem złączy.

Wszystko obalę i doszczętnie zniszczę.

Niech razem ze mną wszystko się zatraci.

Słodko jest ginąć, innym zgon gotując.

Jestem JUŻ NIEBYTEM.

A nie byłam jeszcze BYTEM.

Jestem tym, co się odbywa pomiędzy.

NIECH PO RAZ KOLEJNY ZATOCZY SIĘ KOŁO, BO JA W MEJ CHACIE SPAĆ NIE MOGĘ.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji