Artykuły

Lublin. Zwiedzanie Teatru Starego z "Gazetą"

Zwiedzaniem jednego z najstarszych teatrów w Polsce chcemy rozpocząć cykl spacerów po miejscach związanych z kulturą w Lublinie. Zobaczymy, jak do życia wraca ruina, która ma stać się wizytówką Starego Miasta. Do tej pory niewiele osób miało taką okazję.

Z naszymi czytelnikami zwiedziliśmy już wiele miejsc. Przed dwoma laty zorganizowaliśmy cykl spacerów po obiektach przemysłowych Lublina. Wybraliśmy się wtedy na teren cukrowni przy ul. Krochmalnej czy do hangaru przedwojennej fabryki samolotów, a wszystkie te miejsca zwiedzały z nami setki osób. Potem otwieraliśmy przed naszymi czytelnikami drzwi do miejsc na co dzień niedostępnych. Zabraliśmy ich m.in. na stary żydowski cmentarz czy do seminarium duchownego.

Teraz mamy kolejną propozycję. W związku z naszymi staraniami o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 chcemy pokazać instytucje i miejsca związane z kulturą.

Na początek zaplanowaliśmy wizytę w Teatrze Starym [na zdjęciu widownia]. To naprawdę wyjątkowa okazja, bo do tej pory obiekt wewnątrz mogli oglądać głównie remontujący go robotnicy czy archeolodzy szukający w nim skarbów z przeszłości. Lublinianie od kilkudziesięciu lat przyglądali mu się jedynie z zewnątrz. A wiele się tam zmieniło!

Teatr został wybudowany w 1822 r. i to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Prawdopodobnie wiekiem ustępuje tylko krakowskiemu Teatrowi Staremu. Ale na Jezuicką 18 przychodziło się nie tylko na przedstawienia. Na początku XX w. pod ten adres wprowadziło się też kino Rialto (od lat 50. XX w. nazywało się Staromiejskie), które funkcjonowało do lat 70. Ostatni seans odbył się w 1981 r. Później budynek, w którym kilka razy wybuchały pożary, stawał się coraz bardziej zaniedbany.

W 1994 r. Fundacja Galeria na Prowincji odkupiła teatr za 100 zł, obiecując wyremontowanie go w ciągu dwóch lat. Nie dotrzymała słowa, a budynek obracał się w ruinę. W 2007 r. przejęło go miasto, dzięki czemu można było myśleć o jego remoncie.

Modernizacja Teatru Starego powinna zakończyć się w tym roku, a dawna ruina ma stać się teraz kulturalną wizytówką miasta. Urzędnicy ratusza zgodzili się, byśmy razem z naszymi czytelnikami mogli wejść do środka na długo przed planowanym otwarciem. O teatrze naszym czytelnikom opowie konserwator Małgorzata Podgórska-Makal, która pracuje przy renowacji obiektu. Zdradzi chociażby, co zobaczyli robotnicy, gdy zerwali podłogę liczącego blisko 200 lat teatru. Na liście miejsc związanych z kulturą, które zamierzamy pokazać naszym czytelnikom, jest jeszcze m.in. działający na Starym Mieście Teatr Andersena.

Spacer z "Gazetą" będzie doskonałą okazją, by zajrzeć za kulisy założonego w 1954 r. teatru lalek.

W planach mamy też zwiedzanie zamkowej wieży. To także jedno z tych miejsc, które możemy oglądać raczej tylko z zewnątrz. XIII-wieczny donżon ma być wprawdzie otwarty dla zwiedzających, ale dopiero po zakończonym remoncie.

Nasi czytelnicy będą mieć okazję jej wnętrze zobaczyć wcześniej. Niestety, do tych miejsc nie możemy zabrać wszystkich chętnych. Do Teatru Starego wejdzie z nami tylko pierwszych 15 osób, które w środę o godz. 12 zadzwonią do naszej redakcji (tel. 81 537 90 00).

Zwiedzanie Teatru Starego zaplanowaliśmy na godz. 11 w najbliższą sobotę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji