Artykuły

"Wielopole, Wielopole" Kantora w Teatrze Telewizyjnym

Ważna dla naszej kultury staje się telewizyjna rejestracja wybitnych dokonań polskiej sceny teatralnej. Jak wiele zrobić może TVP na rzecz utrwalenia przedstawień, wysiłku zespołów i twórców przekonaliśmy się choćby jesienią, oglądając na małym ekranie Mickiewiczowskie "Dziady" w inscenizacji Konrada Swinarskiego.

Obecnie nasza TV proponuje (27 bm.) z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru pokaz spektaklu Tadeusza Kantora pt. "Wielopole, Wielopole", którego prapremiera odbyła się w 1980 r. we Florencji. Tytuł przedstawienia przywołuje rodzinną miejscowość autora. Jest ono artystyczną próbą poszukiwania czasu własnej biografii, rodziny, narodu, kraju. Odwołaniem, się do mitów, religii, symboli narodowych i patriotycznych, "Wielopole, Wielopole" to szczególny obrzęd sceniczny, bowiem twórczość Tadeusza Kantora jest zjawiskiem odrębnym, nowatorskim i zaskakującym.

Rejestracji spektaklu "Wielopole, Wielopole" dokonano w grudniu. Ekipa telewizyjna Ośrodka TYP w Krakowie pracowała podczas pięciu występów, zespołu Tadeusza Kantora, w ramach imprezy pod auspicjami Teatru Rzeczypospolitej. Odbywała się ona w sali klubu sportowego "Cracovia" przy ul. Manifestu Lipcowego. Na prośbę TV dodatkowo zarejestrowano kilka scen, także z udziałem publiczności.

Realizatorem telewizyjnym był Stanisław Zajączkowski. Tadeusz Kantor obejrzał gotową wersję TV i wyraził dla niej swą akceptację. Całość opatrzono 12-minutowym wstępem Krzysztofa Miklaszewskiego.

Dodajmy, że Teatr Telewizji Krakowskiej, która zarejestrowała "Wielopole, Wielopole", działa już od ponad 20 lat. Pierwsze spektakle telewizyjne z Krakowa były przeniesieniami ze scen teatralnych. W okresie minionego dwudziestolecia plansza teatralna ośrodka krakowskiego TVP ukazała się na małym ekranie 250 razy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji