Artykuły

Szekspir raz jeszcze

Historia nieszczęśliwej miłości Romea i Julii, pochodzących ze zwaśnionych rodów Montekich i Kapuletich, rozegra się w najbliższą środę na deskach poznańskiego Teatru Wielkiego. Balet w trzech aktach "Romeo i Julia" Sergiusza Prokofiewa, według tragedii Williama Szekspira, powstał wl935 r. na zamówienie moskiewskiego Teatru Wielkiego. Kompozytor bardzo szybko napisał muzykę do libretta, którego współautorem został Leonid Ławrowski. Po wstępnym przesłuchaniu dyrekcja teatru odmówiła wystawienia baletu, zarzucając Prokofiewowi, że jego muzyka nie nadaje się do tańca. Nikt wówczas nie potrafił zrozumieć idei kompozytora, który na wzór Piotra Czajkowskiego rozwinął i pogłębił zasady usymfonicznienia muzyki baletowej. Ławrowski tłumaczył później: "Prokofiew jako jeden z pierwszych radzieckich kompozytorów wprowadził na scenę prawdę ludzkich przeżyć, wyraziste muzyczne obrazy". Premiera baletu odbyła się w 1938r. w Brnie, natomiast rosyjska premiera "Romea i Julii" miała miejsce dwa lata później, w Teatrze im. Kirowa. Z przedstawieniem wspomnianych "obrazów muzycznych" mieli problem zarówno tancerze, którzy na próbach dla ułatwienia podśpiewywali sobie własne, bardziej taneczne melodie, jak i członkowie orkiestry, którzy na dwa tygodnie przed premierą planowali odwołać spektakl, by uniknąć kompromitacji. Przedstawienie zostało jednak ciepło przyjęte przez publiczność, natomiast załoga teatru ułożyła dla Prokofiewa specjalny wierszyk: "Nie ma smutniejszej historii na świecie, niż muzyka Prokofiewa w balecie".

W najbliższą środę w operze poznańskiej zostanie wystawiona inscenizacja "Romea i Julii", której premiera odbyła się w maju bieżącego roku, podczas inauguracji piątej edycji Poznańskiej Wiosny Baletowej.

Ruch sceniczny autorstwa choreografa Emila Wesołowskiego oddaje subtelne sceny liryczne oraz narastający tragizm dramatu. Inspirowane renesansem włoskim kostiumy przygotował Boris F. Kudlicka. Natomiast za scenografię odpowiedzialny jest Andrzej Kreutz-Majewski. Jako soliści zaprezentują się m.in. Izabela Milewska (Julia), Maksim Wojtiul (Romeo), Mateusz Sierant (Benvolio) i Arkadiusz Gumny (Mercutio). Orkiestrę Teatru Wielkiego poprowadzi dyrygent Aleksander Gref. Szczegółowe informacje na temat programu oraz warunków wstępu są dostępne na stronie: www.opera.poznan.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji