Artykuły

Wrocław. O performance w Instytucie Grotowskiego

O najnowszej książce prof. Mirosława Kocura "Drugie narodziny teatru. Performanse mnichów anglosaskich" będzie można porozmawiać dziś z autorem na spotkaniu, które poprowadzi Janusz Degler.

Teatr europejski narodził się w starożytności. Po upadku Rzymu został jednak zapomniany. Musiał narodzić się po raz drugi. Dokonało się to w średniowiecznych klasztorach. Anglosascy mnisi, zapiekli przeciwnicy pogańskich spektakli i rozrywek - a także "teatru antycznego", cokolwiek przez to rozumieli - zapoczątkowali teatr nowożytnej Europy. Dokonali tego jednak w błogiej nieświadomości, reformując życie religijne. Jak to było możliwe? Monografia Mirosława Kocura proponuje serię odpowiedzi na to pytanie.

MIROSŁAW KOCUR - reżyser teatralny, historyk i teoretyk teatru. Profesor na Uniwersytecie Wrocławskim i w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, absolwent Politechniki Wrocławskiej (1979) oraz Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST (1986). Reżyserował i wykładał w Polsce, Szwajcarii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Grecji i Stanach Zjednoczonych. Uczestniczył w projektach Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, projektował i budował mosty na Pogórzu Karpackim, był kierownikiem artystycznym teatru Drugie Studio Wrocławskie (1987-1990) i dyrektorem międzynarodowego festiwalu sztuki "Broken Walls" w Kalifornii (1991). W roku 2005 otrzymał stypendium naukowe fundacji Fulbrighta. Autor monografii Teatr antycznej Grecji (2001), We władzy teatru. Aktorzy i widzowie w antycznym Rzymie (2005) i Drugie narodziny teatru. Performanse mnichów anglosaskich (2010). Członek European Network of Research and Documentation of Performances of Ancient Greek Drama. Publikuje m.in. w "Teatrze" i "Dialogu". Strona internetowa: www.kocur.uni.wroc.pl

2 marca, (środa), godz. 17:00

Instytut Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27

Spotkanie z prof. Mirosławem Kocurem poświęcone jego książce Drugie narodziny teatru. Performanse mnichów anglosaskich (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2010) z udziałem prof. Dariusza Kosińskiego. Spotkanie poprowadzi prof. Janusz Degler.

wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji