Artykuły

Lublin. Laureaci wydarzeń Kultury

Najważniejszym Wydarzeniem Kultury 2010 jest fakt awansu Lublina do drugiej tury starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zaś plebiscyt czytelników wygrał nowy festiwal - Carnaval Sztuk-Mistrzów

Redakcja naszej gazety zastanawiała się, czy w okresie żałoby po śmierci abp. Józefa Życińskiego właściwym jest urządzać takie wydarzenie, jednakże prof. ks. Alfred M. Wierzbicki, dyrektor Instytutu Jana Pawła II i prorektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego rozwiał te wątpliwości. Właśnie ks. Wierzbicki otworzył sobotnią Galę Wydarzenie Kultury 2010 przypominając postać zmarłego metropolity, oraz jego działania na rzecz kultury.

- Ksiądz arcybiskup przed swoim wyjazdem do Rzymu zaprosił mnie na rozmowę. Mówiliśmy o czwartym Kongresie Kultury Chrześcijańskiej. Arcybiskup miał już gotowy program kongresu, który miałby się odbyć we wrześniu 2012 roku. Sam arcybiskup Życiński jest wydarzeniem kultury - mówił ks. Wierzbicki i zasugerował, że warto w przyszłości ustanowić nagrodę imienia zmarłego metropolity.

Krużganki bazyliki o.o. dominikanów przy ulicy Złotej, gdzie odbywała się gala Wydarzenie Kultury 2010 wypełniły tłumy gości. Dominikanie udostępnili "Gazecie" między innymi sławną salę Unii Lubelskiej, przepiękne pomieszczenie o jednosłupowym sklepieniu, gdzie według zakonnej tradycji nastąpiło zaprzysiężenie polsko-litewskiej umowy.

Odremontowane krużganki z oknami wychodzącymi na wirydarz sąsiadujący z Teatrem Andersena, miejsce koncertów, to inwestycja, która ma tę część klasztoru zmienić w obiekt pełniący funkcje kulturalne.

Trudno wymienić wszystkich gości, który zaszczycili galę, artystów, przedstawicieli różnych instytucji kultury i sztuki jak też polityki czy biznesu, wspomnijmy tylko, że na uroczystości byli m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński oraz marszałek województwa Krzysztof Hetman i prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W sobotę tuż po godzinie 19. ogłosiliśmy, jakie przedsięwzięcia otrzymały tytuł Wydarzenia Kultury 2010. Plebiscyt czytelników wygrał Carnaval Sztuk-Mistrzów, nowy, zaskakujący festiwal, który sprawił, że w dniach 19-22 sierpnia na ulicach Lublina, a przede wszystkim Starego Miasta tłumy ludzi oglądały najróżniejsze pokazy mistrzów i adeptów tradycyjnych i nowoczesnych odmian sztuki cyrkowej. Odbierający dyplom Rafał Sadownik, inicjator tego festiwalu i w ogóle lubelskiego środowiska miłośników i praktyków cyrku, pojawił się na gali ustylizowany na żonglera, w białej koszuli, czerwonych szelkach i czapeczce. - Za odwagę i otwartość umysłu - z taką intencją wręczano mu dyplom.

Natomiast swym najwyższym uznaniem Kapituła "Gazety" obdarzyła fakt, że Lublin awansował do finałowej tury konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dyplom adresowany był do Lublina i jego mieszkańców, bo to oni z jednej strony są zarówno autorami wielu nowych inicjatyw kulturalnych jak i publicznością, którą swa obecnością daje dowód akceptacji dla wizji Lublina jako miasta kultury.

Dyplom wręczono Adamowi Wasilewskiemu, byłemu prezydentowi miasta i Włodzimierzowi Wysockiemu, zastępcy prezydenta, który odpowiada za lubelski program ESK 2016.

- To nagroda dla mieszkańców Lublina, którzy uwierzyli, uwierzyli, że jak coś się bardzo chce, to można osiągnąć sukces - mówił Adam Wasilewski.

Po części oficjalnej odbył się koncert zespołu Czeremszyna, świetnych muzyków i wokalistek z Czeremchy koło Hajnówki, poświęcony pamięci metropolity lubelskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji