Artykuły

Łódź. Wkrótce wystawa prac Henryka Tomaszewskiego

Plakaty filmowe i teatralne, rysunki i grafiki Henryka Tomaszewskiego będzie można oglądać na na wystawie w Łodzi. Zmarły w 2005 roku artysta uznany został za jedną z największych osobowości w historii polskiego plakatu.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 95 plakatów oraz 19 przykładów okładek książek i czasopism ze zbiorów Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu. W wersji elektronicznej pokazane zostanie ok. 60 rysunków z archiwum artysty, a także zestaw zdjęć oraz filmów dokumentujących postać Tomaszewskiego.

Henryk Tomaszewski (1914-2005) ukończył Szkołę Przemysłu Graficznego jako rysownik litograf. Studiował malarstwo w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, plakatem zajął się w 1936 roku. W tym samym roku zaczął współpracować z tygodnikiem satyrycznym "Szpilki".

Lata okupacji spędził w Warszawie. Od 1945 do 1950 roku mieszkał w Łodzi, potem wrócił do Warszawy.

Projektował scenografię dla stołecznego teatru Syrena, w 1952 roku został profesorem ASP, na której do 1985 roku prowadził pracownię plakatu. Był laureatem licznych nagród i wyróżnień artystycznych na całym świecie. W 1948 roku na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu otrzymał pięć pierwszych nagród.

Komentarze graficzne, rysunki satyryczne zamieszczał w "Przeglądzie Kulturalnym", "Literaturze", opracował graficznie wiele książek oraz wystaw. Wydał zbiór rysunków "Książka zażaleń" (1961). Był członkiem wielu międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych, otrzymał tytuł Honorowego Projektanta Królewskiego (Honorary Royal Desinger).

Wiele jego plakatów zaliczonych zostało do kanonu światowego plakatu. Są wśród nich m.in. plakaty teatralne: "Król Edyp" (1961), "Hamlet"(1962), "Witkacy" (1972), "Amadeusz" (1981), filmowe: "Obywatel Kane" (1948), "Rewizor" (1953). Był też autorem wystaw: "Wzornictwo przemysłowe Wielkiej Brytanii" (1963), "Teresa Pągowska" (1986), "Henryk Tomaszewski - Love" (1991).

Jednym z najsłynniejszych plakatów Tomaszewskiego w Polsce jest plakat wyborczy dla "Solidarności" pt. "2+2 musi być zawsze 4" z 1989 roku.

Wystawa prac Tomaszewskiego zaprezentowana zostanie w Galerii Willa w dniach od 15 lutego do 13 marca tego roku.

Na zdjęciu: plakat Henryka Tomaszewskiego do "Edwarda II", Teatr Nowy, Warszawa 1986

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji