Artykuły

Mein Kampf - mieszanka komizmu i tragizmu

Przez ostatnie miesiące spektakl "Mein Kampf George'a Taboriego w reżyserii Artura Hofmana prezentowany był w ramach Projektu Teatr Polska 2010 głównie poza siedzibą Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Przedstawienie to mieli okazję obejrzeć m.in. widzowie w Braniewie, Człuchowie, Iławie, Olecku, Tczewie i Warszawie. Teraz ponownie pokazane zostanie na elbląskiej scenie - 22 stycznia o godz. 19 i 23 stycznia o 17. Jeśli ktoś nie widział jeszcze tej sztuki, powinien wybrać się do teatru.

Hitler, jakiego nie znamy

"Mein Kampf" odwołuje się do epizodu z lat młodości Adolfa Hitlera. Marząc o karierze malarskiej, przybywa on do Wiednia, próbuje dostać się do Akademii Sztuk Pięknych. Prowincjonalny malarzyna, bez środków do życia, trafia do przytułku dla nędzarzy. Mieszkają tu dwaj Żydzi - sprzedawca książek Herzl i były kucharz koszerny Lobkowitz. Obaj starają się "ucywilizować" pełnego zahamowań młodzieńca. Herzl, domorosły żydowski filozof, staje się mentorem i dobroczyńcą Hitlera. Dwaj biedacy wciągają nieszczęsnego pokrakę do gry, która obnaża jego kompleksy, chorobliwą ambicję, antysemityzm.

Dzięki autorowi i realizatorom spektaklu, a przede wszystkim dzięki Tomaszowi Muszyńskiemu, który wcielił się w postać młodego Adolfa Hitlera, oglądamy na scenie Hitlera, jakiego dotąd nie znaliśmy. Widzimy człowieka z kompleksami, który nie ma poczucia humoru, nie potrafi się wyluzować, źle interpretuje fakty, nie jest w stanie przyjąć ofiarowanej mu miłości i przyjaźni. Człowieka, który ma za to wielkie ambicje, jest marnym artystą, cholerykiem, hipochondrykiem, ma zaparcia i mnóstwo innych problemów.

Satyra na tyranię

"Mein Kampf" to sztuka popadająca w skrajność komizmu i groteski. Ukazany jest w niej obraz znacznie odbiegający od posągu Hitlera, jaki znamy z historii. Jest to satyra na tyranię, będąca mieszanką komizmu i tragizmu, co potrafi każdego wprowadzić w zakłopotanie.

Scenografia i kostiumy do tego spektaklu są dziełem Jerzego Rudzkiego, a opracowanie muzyczne - Dariusza Łapkowskiego. W obsadzie oglądamy: Marcina Tomasika (Herzl), Mariusza Michalskiego (Lobkowitz), Tomasza Muszyńskiego (Hitler), Hannę Świętnicką-Grabowską (Gretchen), Marię Makowską-Franceson (Pani Tod) i Lesława Ostaszkiewicza (Himmlischst).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji