Artykuły

Wrocław. Kto dostanie Nagrody Kulturalne WARTO?

Dziś po raz trzeci wręczone zostaną nagrody WARTO. To wyróżnienia przyznawane jest młodym artystom za osiągnięcia w ubiegłym roku w pięciu dziedzinach: literatura, teatr, film, muzyka i sztuki wizualne.

Wśród naszych dotychczasowych laureatów są m.in. muzycy z duetu Indigo Tree, dramaturg, reżyser i szef wałbrzyskiego teatru Sebastian Majewski, poetka Julia Szychowiak i filmowiec Artur Pilarczyk.

Czym różni się WARTO od wielu innych nagród artystycznych? Wysoko postawioną poprzeczką - naszym celem jest wyławianie talentów. Takich, które nie mają jeszcze na koncie złotych płyt, miejsc na listach bestsellerów, czy filmów wyróżnionych na festiwalu w Gdyni. Wskazujemy zjawiska, na które warto zwrócić uwagę, po to, by z przyjemnością śledzić ich rozwój. Poza tym, podczas gali wręczenia nagrody, która w tym roku odbędzie się w klubie Włodkowica 21, prowokujemy międzyśrodowiskową integrację. Wierząc, że na tych drożdżach także może wyrosnąć coś wartościowego.

O tym, że naprawdę warto przyznawać WARTO, świadczy rozwój kariery naszych dotychczasowych laureatów. Wyróżniamy ich nie tylko statuetkami, ale także nagrodami pieniężnymi - każdy z nich otrzymuje czek na 10 tys. złotych, fundowany przez mecenasa nagrody, czyli miasto Wrocław. Tę kwotę można przeznaczyć np. na produkcję kolejnej płyty, jak to zrobili Filip Zawada i Peve Lety, czyli członkowie Indigo Tree, którzy niespełna rok po odebraniu wyróżnienia za debiut, czyli krążek "Lullabies of Love and Death", wydali kolejny świetny album - "Blanik". Można też kupić kilka miesięcy świętego, sprzyjającego twórczości spokoju, co w przypadku artystów procentuje kolejnymi dokonaniami. Tak właśnie dzieje się w przypadku Artura Pilarczyka, który pracuje nad scenariuszem nowego filmu.

Wciąż dostajemy dowody, że wybory, dokonywane przez naszych jurorów, były strzałami w dziesiątkę. Sebastian Majewski, nagrodzony w pierwszej edycji WARTO stworzył w Wałbrzychu jedną z najciekawszych scen w Polsce (to za działania w tym teatrze Monika Strzępka i Paweł Demirski odebrali tegoroczny Paszport Polityki). Filip Zawada już po premierze "Blanika" zadebiutował jako prozaik wydaną w Biurze Literackim książką "Psy pociągowe" (jej premiera odbędzie się także dziś, godzinę przed wręczeniem WARTO). Krzysztof Urbański nagrał fantastyczną płytę. Choreograf Maćko Prusak, laureat wyróżnienia sprzed roku, zrealizował autorski spektakl "Klaus Der Grosse", nagrodzony na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej i kontynuuje współpracę z Janem Klatą. Interaktywny Plac Zabaw Patrycji Mastej, Dominiki Sobolewskiej i Pawła Janickiego, laureatów WARTO z 2009 roku, objechał całą Europę i stał się jednym z najlepszych kulturalnych towarów eksportowych Wrocławia.

To samo zresztą dotyczy artystów tylko nominowanych do nagrody - Maciej Masztalski, który pojawia się w tym zestawieniu po raz trzeci, co roku zaskakuje publiczność prowadzonej przez siebie offowej sceny Ad Spectatores nowymi projektami. W ubiegłym roku był to dokumentalny spektakl "Nangar Khel", opowiadający o wydarzeniach w afgańskiej wiosce, ostrzelanej w 2007 roku przez polskich żołnierzy. Z kolei Agata Kucińska, która dostała już drugą nominację, tym razem zachwyciła jurorów autorskim spektaklem lalkowym "Żywoty świętych osiedlowych" na podstawie tekstu Lidii Amejko. Te przykłady świadczą o tym, jak trudne są wybory jurorów - w każdej kategorii konkurencja jest silna, a sytuacje, kiedy ostateczna decyzja zapada jednogłośnie właściwie się nie zdarzają. W jej podjęciu pomagają nam m.in. reżyser Waldemar Krzystek, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego Krystyna Meissner, muzyk Leszek Możdżer, pisarz Jacek Bierut i rektor Akademii Sztuk Pięknych Jacek Szewczyk. Sylwetki wszystkich nominowanych prezentujemy na stronie wroclaw.gazeta.pl.

W tym roku po raz pierwszy pomagali nam Czytelnicy, którym gorąco dziękujemy za maile z propozycjami. Zostały wzięte pod uwagę przed jurorów i choć nie wszystkie pojawiły się w ostatecznym rozdaniu, były poważnie rozważane. Autorów trzech najciekawszych uzasadnień postanowiliśmy wyróżnić nagrodami, wśród których są zaproszenia na naszą galę - otrzymają je Robert Kaśków, Katarzyna Małowiecka i Andrzej Komsta.

Mecenasem nagrody jest miasto Wrocław, kandydujące do Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Partnerem nagrody WARTO jest wspierająca młodych, wrocławskich twórców Grupa Archicom. Partnerem medialnym jest radio RAM.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji