Artykuły

Łódź. "Mord" Levina w Nowym

Izraelski dramatur pisał "Mord" w 1998 r. w związku z toczącą się wojną na Bliskim Wschodzie, jednak sztuka nie dotyczy tylko konfliktu zbrojnego.

- Opowiada historię ludzkiego upodlenia i pogwałcenia człowieczeństwa. Jest pretekstem do przedstawienia ludzkiej tragedii, w której spirala przemocy zaraża zbrodnią zwykłych ludzi - przekonują twórcy przedstawienia.

Sobotnią premierę poprzedzi spotkanie poświęcone twórczości Hanocha Levina, w którym wezmą udział m.in. tłumacze, krytycy i ludzie teatru.

Hanoch Levin (1943-1999) wybitny izraelski dramaturg, pisarz, poeta i reżyser teatralny. Pochodził z żydowskiej rodziny, która w 1935 roku wyemigrowała z Łodzi do Palestyny. Współpracował ze słynnymi izraelskimi scenami, m.in. z Teatrem Habima, Teatrem Cameri z Tel Awiwu czy Teatrem Miejskim w Hajfie.

Levin to autor ponad 50 dramatów m.in. "Jakub i Leidenthal", "Krum", "Szyc", "Męki Hioba" czy "Mord". Oprócz dramatów pisał także opowiadania i wiersze, zajmował się również satyrą polityczną. W swojej twórczości odwoływał się do tradycji i literatury żydowskiej, a także do dramatu i teatru Samuela Becketta, Eugenia Ionesco oraz Antoniego Artauda. Zmarł w 1999 roku.

Zbiór jego dramatów w polskim tłumaczeniu - "Ja i Ty i następna wojna" - został wydany w 2009 roku przez Agencję Dramatu i Teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji