Artykuły

USA. Premiera sztuki Masłowskiej w Nowym Jorku

Instytut Kultury Polskiej oraz grupa teatralna East River Commedia zapraszają na nowojorską premierę sztuki Doroty Masłowskiej "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", w reż. Paula Bargetto, dyrektora artystycznego teatru.

Spektakle odbędą się w centrum artystyczno-edukacyjnym Abrons Arts Center, Henry Street Settlement (na jednej z trzech scen - The Underground Theater) na Lower East Side, gdzie wcześniej występowały czy wystawiały swoje prace takie gwiazdy jak John Cage, Martha Graham czy Alicia Keys.

W rolach tytułowych w spektaklu wystąpią: Troy Lavalee (Parcha) i Robin Singer (Dżina), za scenografię odpowiada Doris Mirescu, za projekcje wideo Marcin Nowak, a za muzykę Łukasz Szałankiewicz i duet AABZU.

W 2007 r. Dorota Masłowska była gościem prestiżowego festiwalu PEN World Voices w Nowym Jorku. Wtedy to oprócz autorskich spotkań z pisarką odbyło się czytanie "Dwojga biednych Rumunów zorganizowane przez Instytut Kultury Polskiej i centrum Martin E. Segal Theatre Center na City University of New York, a tekst na zamówienie IKP przełożył Benjamin Paloff, tłumacz debiutanckiej powieści Masłowskiej wydanej w USA przez Grove/Atlantic w 2002 r. pod tytułem "Snow White and Russian Red".

W maju 2009 r. grupa Trap Door Theatre w Chicago pokazała dramat Masłowskiej, zdobywając bardzo pochlebne recenzje lokalnej prasy. Tekst wystawiony został także w Londynie, Budapeszcie, Pradze, Berlinie, Wiedniu, Oberhausen, Tuluzie, Goteborgu, na Sachalinie oraz w Sydney w Australii.

PAUL BARGETTO, założyciel i dyrektor East River Commedia współpracował z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku w przeszłości. Jego, wyprodukowana wraz z IKP sztuka na podstawie "Lisa filozofa" oraz "Serenady Mrożka", zdobyła nagrodę New York Innovative Theater Awards dla najlepszego spektaklu w 2005 r. Podejmując się reżyserii kolejnego polskiego tekstu, reżyser wyjaśnia: "Masłowska pochodzi z takiego "pomostowego" pokolenia w Polsce - pokolenia, które dzieciństwem zahaczyło o koniec komunizmu, ale też doświadczyło napływowej fali kultury konsumpcyjnej, która nadeszła po odzyskaniu wolności. Wg mnie w tej sztuce Masłowska wykreowała Bonnie i Clyde naszych czasów, gnających po autostradzie, "naspidowanych", nierozłącznych, rozdzieranych pożądaniem, w podróży do własnego wnętrza; podróży która okazuje się brutalna, wyjątkowo śmieszna i niespodziewanie mistyczna".

Teatr East River Commedia powstał w 1998 r. Tworzy go grupa międzynarodowych artystów wystawiających zarówno spektakle klasyków, jak i młodych twórców, za najważniejsze narzędzie w swojej pracy wybierając śmiech. Bargetto powołuje się na słowa Felliniego, że to śmiech właśnie "otwiera nasze najboleśniejsze rany tak, że możemy poczuć je w pełni". W repertuarze teatru znalazły się spektakle Shakespeare'a, Euripidesa i Mrożka, ale też np. Emily Conbere czy Saviany Stanescu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji