Artykuły

Kiedy napięcie siada

W każdej premierze tkwi nadzieja na sukces. Przygo­towanym wielkim wysiłkiem "Krwawym godom" Lorki do pełni artystycznego triumfu brakuje niewiele. Pomysł inscenizacyjny trafiony w dziesiątkę. Muzyka znako­mita. Scenografia uwypukla nastroje. Choreografia niesie całe przedstawienie. Kostiu­my wspaniałe. Cały spektakl, każda scena ma niezwykłą urodę plastyczną. Od kompo­zycji po kolorystykę i świa­tło. Czego więc brakuje?

Spektakl na wielkiej scenie brzmi niemal rapsodycznie. Opowiadający nam całą hi­storię Marek Bałata (Pie­śniarz), jak demiurg wywo­łuje kolejne odsłony drama­tu, a jego pieśni wibrują przejmująco. Każde poja­wienie się tańczącego (i gra­jącego) alegoryczne żywioły (Ogień, Ziemia, Powietrze i Woda) zespołu Polskiego Teatru Tańca zdecydowanie podnosi temperaturę spekta­klu i stanowi w największej mierze o jego sile. "Schody" zaczynają się, gdy pojawiają się bohatero­wie tragedii. Aktorzy używają bardzo skromnych, niemal ascetycz­nych środków. Maksymalnie hamują ekspresję, zatrzymu­ją ją w półgeście. Te niedo­powiedzenia powinny budo­wać napięcie i klimat spekta­klu. Bohaterowie sztuki Lorki nie mówią o oczywistościach. Oczywistości wszyscy znają, choć nie dowiadujemy się te­go ze sceny; czekają tylko na taki właśnie rozwój wy­padków. Życie toczy się ni­by normalnie, ale pod tą po­włoką normalności coś się czai. Lęk, przeczucie tragedii i nieodwracalność zdarzeń. Ten zamysł autora i reży­sera zrealizowało jednak le­dwie paru aktorów.

Po raz pierwszy napięcie siada, gdy Matka Pana Mło­dego rozmawia z sąsiadkami wypytując o przyszłą syno­wą i jej rodzinę. W odpo­wiedziach brak właśnie tego podskórnego żaru, który kry­ją proste, skąpe zdania i ca­ła scena staje się martwa. Takie drętwo brzmiące dialo­gi powtarzają się w innych sytuacjach. To zabija ideę całego zamysłu. I przedstawienie. Odnosiłem wrażenie, że większość aktorów grają­cych drugoplanowe postaci nie zrozumiało, w czym tkwi sedno przedsięwzięcia, w którym biorą udział.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji