Artykuły

Sopot. Spektakl wg Wilkowskiego z Solecznik

W piątek 28 stycznia o godz. 19 na Sopockiej scenie Off de Bicz odbędzie się spektakl "Spowiedź" wg "Spowiedzi w drewnie" Jana Wilkowskiego. Wstęp wolny.

Przedstawienie powstało jako spektakl zaliczeniowy dla słuchaczek I roku Polskiej Akademii Teatru Niezależnego na Litwie, w lipcu 2010 roku, w Ośrodku Stacja Szamocin.

Spektakl jest swobodną adaptacją sztuki Jana Wilkowskiego o zmaganiu się artysty z własną twórczą niemocą. W wykonaniu słuchaczek Polskiej Akademii Teatru Niezależnego na Litwie, główną bohaterką jest rzeźbiarka, która przestaje wierzyć w sens swojej pracy. W rozmowie ze swoim niedokończonym dziełem - Chrystusem Frasobliwym wyznaje swoje grzechy i nazywa niespełnione pragnienia. Poddaje się surowemu osądowi pozostałych dzieł - wizerunków Świętych, którzy małostkowo wytykają jej interesowność i brak prawdziwego talentu.

Oryginalny tekst sztuki, napisany w gwarze góralskiej, został zaadaptowany do potrzeb niniejszej realizacji i opiera się o specyfikę języka używanego na Wileńszczyźnie. Spektakl sfinansowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Sopocką Scenę Off de BICZ oraz Centrum Kultury Rejonu Solecznickiego w Solecznikach.

"Spowiedź" wg "Spowiedzi w drewnie" Jana Wilkowskiego

adaptacja i reżyseria: Ewa Ignaczak i Ida Bocian

malarstwo na drewnie: Anna Szpadzińska-Koss

obsada: Justyna Smilgin, Bożena Simonawicziute, Agata Wutkina, Loreta Matulewicz, Weronika Matuiza, Izabela Ornowska, Justyna Sworobowicz, Barbara Suckiel, Łucja Wojnicz.

***

Centrum Kultury w Solecznikach oraz Sopocka Scena off de Bicz z Sopotu otworzyły Polską Akademię Teatru Niezależnego na Litwie w październiku 2009 roku. Ewa Ignaczak - dyrektor Sopockiej Sceny Off de Bicz oraz Grażyna Zaborowska - dyrektor Centrum Kultury w Solecznikach jednocześnie dostrzegły ogromny potencjał ludzki wśród młodych Polaków na Litwie, a z drugiej strony potrzebę zainwestowania w nich, by te możliwości mogły się w pełni rozwinąć. Studenci Akademii mają okazję nie tylko do szlifowania swoich aktorskich umiejętności, ale również możliwość poznania najnowszych efektów poszukiwań teatralnych w Polsce, obcowania ze współczesną literaturą i dramaturgią.

W programie szkoły są zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Obok uruchomienia plastyki ciała (trening fizyczny i psychofizyczny, elementy akrobatyki, ćwiczenia pamięci ciała i orientacji przestrzennej), studenci pracują nad głosem, rytmiką, gestem scenicznym, interpretacją tekstu (poezji i prozy), improwizacją, podstawami tańca klasycznego i współczesnego, a także choreografią. Zajęcia teoretyczne obejmują filozofię, historię teatru polskiego oraz podstawy dramaturgii.

Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, w trybie zaocznym, od piątku do niedzieli, w Centrum Kultury w Solecznikach lub Sopocie. W tej chwili (23-30 stycznia 2011) jest to ich II zjazd w Polsce z pokazem dyplomu aktorskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji